رفتن به بالا
  • یکشنبه - 19 شهریور 1396 - 08:45
  • کد خبر : ۱۰۵۴۰
  • مشاهده :  213 بازدید
  • چاپ خبر : پاقدم «غول کش‌»ها مبارک
این است«طبیعت» جام حذفی

پاقدم «غول کش‌»ها مبارک

پاقدم غول‌کش های جدید و شگفتی‌سازان ۳ روز گذشته ی فوتبال‌مان را گرامی داریم . ان‌شاا… هرچه بیشتر شوند و به جام حذفی و به واقع به کل فوتبال کشور گرما و رونقی هرچه بیشتر را ارزانی دارند .

حذف تیم‌های نامدار سپاهان ، سایپا و ذوب‌آهن و همچنین پارس جنوبی جم شگفتی‌ساز امسال لیگ برتر فوتبال کشور در مرحله ی یک شانزدهم نهایی جام حذفی طی روزهای پنج شنبه و جمعه ی گذشته نه تنها رویداد بدی نیست بلکه خبر از پویایی فوتبال ایران می‌دهد . آن ها به دست تیم‌هایی حذف شدند که به نظر می‌رسید شانس کم تری برای پیروزی و صعود داشته باشند . سپاهان با یک گل به صنعت نفت باخت که تیم کوچکی نبوده و نیست ولی چون مکان انجام این دیدار اصفهان بود ، اسباب حیرت شد . سایپا تسلیم اکسین البرزی شد که در «لیگ یک» بازی می‌کند ، ذوب آهن نیز در فولادشهر اصفهان مغلوب فجر سپاسی‌ شد که به همین لیگ تعلق دارد و سرنوشت پارس جنوبی جم هم مقابل نساجی مازندران چیزی از همین دست بود .

تیم‌های پرمهره‌تر و معتبرتر اسیر تیم‌هایی شدند که از آن ها شور و انگیزه‌یی بیشتر داشتند و می‌دانستند و می‌دانند که جام حذفی و انجام کارهای بزرگ در آن بهترین مکان و اقدام برای مطرح شدن هر چه بیشتر‌شان  است . سالی یک بار چنین فرصتی نصیب‌شان می‌شود و از آن نمی‌گذرند . بعضی تیم‌های کوچک‌تر و کم سرمایه‌تر بر پایه ی این استدلال که اگر پول و توانی دارند باید صرف حفظ‌شان در لیگ مربوطه و یا ارتقا به دسته‌یی بالاتر شود ، از شرکت در جام حذفی انصراف می‌دهند اما آن ها که می‌آیند ، تلاش می‌کنند تا بمانند و با قربانی کردن بزرگان مشهور شوند و همگان از ارزش‌های آنان بگویند و در صدر اخبار روز بنشینند و تیتر مطبوعات شوند . به همین خاطر است که به ناکام شدن بزرگان به دست آنان در فرهنگ جام حذفی ، لقب و واژگان «غول‌کشی» اطلاق شده و هر چه این کار در این رقابت‌ها بیشتر صورت می‌پذیرد ، این مسابقات دیدنی‌تر و جالب‌تر می‌‌شود .
بنابراین آن چه در روزهای اخیر در جام حذفی ایران روی داده ، به مصداق جام حذفی و به فراخور مشخصه‌های آن و به موازات «طبیعت» آن بوده است و اگر اصلاً از این اتفاقات نمی‌داشتیم و تمام تیم‌های صعود کرده همان نامداران پرمهره بودند ، باید بیشتر به حیرت در می‌آمدیم و نگران فوتبال‌مان می‌شدیم .
جامی که حتی در محل اختصاص خلق «شگفتی‌»هایش ، شگفتی خلق نشود قطعاً به معنای سالم بودن بطن آن نیست ، بلکه خبر از ذات و روحی بیمار می‌دهد . اگر به جام حذفی در سایر کشورها نگاه کنید ، می‌بینید که آن ها نیز سرشار از این غول‌کشی‌ها هستند و نقطه ی اوج آن را می‌توانید در انگلیس بیابید . آن جا که هر ساله ده‌ها تیم بزرگ مغلوب و قربانی جاه‌طلبی تیم‌های کوچک‌تر از خود می‌شوند که می‌خواهند با حذف معروف‌ها و کسب قهرمانی به تاریخ‌سازان بپیوندند و بالاترین حاصل کار این تیم‌ها در سال‌های ۱۹۷۳ ، ۱۹۸۸ و ۲۰۱۳ رویت شده است . هنگامی که تیم‌های غول‌کش ساندرلند ، برایتون و ویگان نه تنها با حذف چندین تیم پرمهره به فینال جام حذفی رسیدند ، بلکه در این مرحله به ترتیب لیدزیونایتد حاکم سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۶ فوتبال بریتانیا ، لیورپول قدرت مطلقه ی ده‌های ۱۹۷۰ و ۸۰ این کشور و منچسترسیتی لبریز از ستاره‌های بین‌المللی را هم مغلوب کردند و فاتح «FA.CUP» انگلیس شدند که قدیمی‌ترین جام مدرن و رسمی فوتبال جهان به حساب می‌آید و عمری بیش از ۱۴۰ سال دارد .
بر این اساس و برپایه ی این مقدمه‌ها و توضیحات باید مقدم و پاقدم غول‌کش های جدید و شگفتی‌سازان ۳ روز گذشته ی فوتبال‌مان را گرامی داریم . ان‌شاا… هرچه بیشتر شوند و به جام حذفی و به واقع به کل فوتبال کشور گرما و رونقی هرچه بیشتر را ارزانی دارند و پایه‌های آن را تقویت و به تمامی تیم‌های به ظاهر درجه دوم و سوم کشور یک نیروی عظیم روحی تازه را تزریق کنند . آن ها حامل این پیام امیدساز هستند که مهم نیست پرستاره و معروف باشند ، بلکه اهمیت نخست در تلاش کردن و ناامید نشدن و حرکت صحیح به سوی اهدافی بزرگ است که اگر درست صورت پذیرد ، به شهرت و موفقیت منجر خواهد شد .

"وصال روحانی _ ایران ورزشی _ ۹۶٫۰۶٫۱۹"

telegram

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه