رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 23 شهریور 1396 - 11:39
  • کد خبر : ۱۰۶۲۱
  • مشاهده :  255 بازدید
  • چاپ خبر : ۹ ماده ی غذایی که نباید قبل از ورزش خورد

۹ ماده ی غذایی که نباید قبل از ورزش خورد

ورزشکاران باید از خوردن برخی غذاهایی که دیر هضم هستند ، قبل از انجام ورزش خودداری کنند .

این که ورزشکاران قبل از ورزش چه غذایی بخورند ، اهمیت زیادی دارد ، زیرا به هنگام ورزش بدن نیاز دارد تا خون زیادی را به سمت عضلات پمپاژ کند . اگر غذایی که قبل از ورزش خورده می‌شود ، سخت هضم شود ، معده بیشتر کار می‌کند و بدین شکل خون رسانی درست انجام نمی‌شود . به علاوه معده نیز دچار مشکل می‌شود . ۹ ماده ی غذایی که نباید قبل از ورزش خود عبارتند از :

۱- لوبیا :

لوبیا حاوی فیبر زیاد است . فیبر برای بدن لازم است اما بسیاری از افراد با خوردن فیبر قبل از ورزش به هنگام ورزش کردن دچار مشکل می‌شوند .

۲ – کلم‌ها :

کلم‌های مختلف از جمله بروکلی ، بروسل و گل کلم خواص ضد سرطانی دارند . با این حال کلم‌ها نفاخ هستند . خوردن کلم قبل از ورزش باعث مشکل در هضم غذا می‌شود .

۳ – لبنیات :

اگر به برخی غذاها حساس هستید ، بهتر است که قبل از ورزش آن ها را مصرف نکنید . برخی افراد نمی‌توانند لاکتوز را هضم کنند . بنابراین خوردن لبنیات می‌تواند برای آن ها مشکل ایجاد کند . البته این افراد می‌توانند از لبنیات بدون لاکتوز استفاده کنند .

۴ – غذاهای سرخ شده و چرب :

قبل از ورزش از خوردن غذایی همچون برگرها ، سیب زمینی سرخ شده و پیتزا خودداری کنید . این غذا چرب هستند و هضم آن ها طولانی‌تر است .

۵ – نوشابه :

نوشابه یا نوشیدنی‌های گازدار نفاخ هستند و معده را به هنگام ورزش اذیت می‌کنند .

۶ – الکل :

الکل مدر است و همچنین باعث کم شدن آب بدن می‌شود . خوردن الکل قبل از ورزش احتمال آسیب‌دیدگی‌ را افزایش می‌دهد .

۷ – آب میوه :

با وجود این که آب میوه حاوی کربو هیدرات و آب است ، انتخاب خوب برای وعده ی غذایی قبل از ورزش نیست . آب میوه فروکتوز زیادی دارد و قند خون به راحتی هضم نمی‌شود . آب میوه ممکن است باعث ایجاد دل درد شود . آب میوه به طور کلی اگر قبلی از ورزش خورده نشود ، نوشیدنی خوبی برای ورزشکاران است و ویتامین ها و مواد معدنی لازم را تامین می‌کند . آب میوه باید حداقل یک ساعت قبل از ورزش خورده شود و یا بعد از ورزش مصرف شود .

۸ – دسرها :

پاستا ، دونات ، بستنی و … نباید قبل از ورزش مصرف شوند . دسرها ، روغن و چربی زیادی دارند و همچنین حاوی خامه و کره هستند .

۹ – غذاهای پر ادویه :

غذاهایی که ادویه زیادی دارند ، سیستم گوارشی را تخریب می‌کنند . قبل از ورزش بهتر است که غذاهایی که ادویه زیادی دارند ، مصرف نکنید .

 قبل از ورزش بهتر است ، مواد ساده و قابل هضمی که کربوهیدرات دارند ، مصرف کنید . برای مثال یک تکه نان تست و مربا یا یک سیب و موز کوچک گزینه‌های مناسبی هستند .

اگر یک یا دو ساعت به شروع ورزش باقی‌ مانده است ، می توانید مواد غذایی زیر را انتخاب  کنید :

– کره ی بادام زمینی و توت

– ساندویچ بوقلمون

– نان صبحانه با موز و کره ی بادام زمینی

– یک ظرف کوچک برنج و سبزیجات (بدون کلم) ، مرغ یا ماهی سالمون

– ماست یا اسموتی

"ایسنا به نقل از My fitness pal"

telegram

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه