رفتن به بالا
  • سه شنبه - 4 مهر 1396 - 21:15
  • کد خبر : ۱۰۷۸۲
  • مشاهده :  367 بازدید
  • چاپ خبر : حاشیه و لیگ یک ، پیوندی جدا نشدنی

حاشیه و لیگ یک ، پیوندی جدا نشدنی

لیگ دسته اول فوتبال هر هفته با حواشی زیادی سپری می‌شود که اگر جلوی این اتفاقات گرفته نشود ، ممکن است محرومیت‌هایی برای فوتبال کشور در آینده‌یی نزدیک به همراه داشته باشد .

تنها ۶ هفته از مسابقات لیگ دسته اول فوتبال سپری شده ، اما این ۶ هفته به اندازه ی یک لیگ حاشیه داشته است . لیگ دسته اول هر سال به خاطر این که مسوولان کم تر آن را بررسی و چشمان کم تری این لیگ را نگاه می‌کنند ، با حواشی بسیاری مواجه است . در لیگ دسته اول امسال اما حواشی بیشتری شاهد بوده‌ایم و زودتر حاشیه‌ها خود را نشان داده است . از ادعای دوپینگ و درگیری شدید هواداران گرفته تا قضاوت عجیب برخی داوران و پرتاب کاشی توسط هواداران شهرداری ماهشهر .

اولین حاشیه ی لیگ یک به بازی هفته ی اول راه‌آهن – شهرداری ماهشهر بازمی‌گردد . بازیکنان راه‌آهن به دلیل ناتوانی در ثبت قرارداد بازیکنان به خاطر بدهی‌های باشگاه ، با ۱۰ بازیکن وارد زمین شد .

هفته ی گذشته برنامه‌یی تلویزیونی که منحصراً به بررسی اتفاقات لیگ دسته اول می‌پردازد ، تصاویری از چند سرنگ در یک رختکن پخش و مدیرعامل باشگاه آلومینیوم اراک ادعا کرد که این عکس‌ها متعلق به رختکن تیم نفت مسجدسلیمان بوده است . ادعایی که واکنش نفتی‌ها را در پی داشت و مدیران این باشگاه اعلام کردند از مسوولان آلومینیوم شکایت می‌کنند . در این هفته ، مدیران عامل خونه‌به‌خونه و فجر سپاسی هم با یکدیگر درگیری فیزیکی داشتند که این اتفاق به ندرت در جهان رخ می‌دهد .

در بازی نساجی – شهرداری ماهشهر هم هواداران ماهشهری با پرتاب کاشی به تیم داوری و بازیکنان نساجی ، برگ دیگری از حواشی تلخ هفته ی گذشته را رقم زدند . این اتفاق اما مهم‌ترین حاشیه ی لیگ یکی نبود که هواداران در آن دخالت داشتند . پس از دربی «ال‌مازنو» که بین تیم‌های نساجی قایم شهر و خونه‌به‌خونه ی بابل برگزار شد ، هواداران قایم شهری بعد از پایان مسابقه ، حسابی از خجالت هواداران خونه‌به‌خونه درآمدند و آن ها را با بدن‌ها و لباس‌های خونین به بابل بدرقه کردند . برخی از هواداران خونه‌به‌خونه هم در صفحات مجازی ، تماشاگران قایم شهری را تهدید کردند که در دیدار برگشت ، این اقدامات را جبران خواهند کرد .

علی لطیفی ، محمود فکری ، هومن افاضلی ، وینگو بگوویچ ، رسول خطیبی و نادر دست‌نشان ، برخی از مربیانی هستند که در هفته‌های اخیر ، به قضاوت‌های داوران بازی‌های لیگ یک اعتراض داشتند . داوران هم در این میان بی‌تقصیر نبودند . داور دیدار صبای قم – گل‌گهر ، سوت پایان مسابقه را پیش از اتمام ۹۰ دقیقه وقت قانونی بازی به صدا درآورد . پس از این که دو تیم به زمین بازگشتند و وقت اضافه ی بازی اعمال شد ، گل تساوی صبا پس از حدود یک دقیقه اعلام شد . مسابقه‌یی که گل‌گهر سیرجان تهدید به کناره‌گیری از لیگ یک و از داور مسابقه یعنی وحید صالحی شکایت کرد .

در مسابقه ی ماشین‌سازی – آلومینیوم اراک هم محمدرضا مهرگان داور دیدار ، یک بازیکن ماشین‌سازان را به اشتباه از زمین اخراج کرد که این بازیکن به زمین بازگشت و یک بازیکن دیگر با مشورت کمک داور به اشتباه اخراج شد (!) تا خطیبی تیمش را از زمین بیرون بکشد . با دخالت نماینده ی فدراسیون فوتبال ، بالاخره بازیکن خاطی ماشین‌سازی از زمین مسابقه خارج شد . ماشین‌سازان هم از مهرگان به فدراسیون فوتبال شکایت کردند .

این اتفاقات ، بخشی از رخدادها و حواشی در ۶ هفته ی سپری شده ی لیگ دسته اول است . کنترل اعتراض‌ها به دوپینگ و داوری و نیز جلوگیری از دعواهای خونین هواداران دو تیم شاید کار چندان سختی نباشد و تنها نظارت بیشتر مسوولان فدراسیون فوتبال ، وزارت ورزش و جوانان و نیروی انتظامی را می‌طلبد . اگر کمیته ی ضد دوپینگ در لیگ دسته اول هم مانند لیگ برتر فعالیت و سختگیری کند ، اگر کمیته ی داوران نظارت بیشتری بر عملکرد داوران داشته باشد ، با برخی از آن ها مقابله و همچنین کمیته ی انضباطی با مربیان جنجال‌ساز برخورد کند ، اگر نیروی انتظامی در دیدارهای حساس که پیش‌بینی درگیری می‌شود ، به خوبی وظیفه ی خود را انجام دهد و هواداران و اعضای تیم میهمان را تا شهر خود اسکورت کند ، می‌توان جلوی این حواشی را گرفت .

برای بهبود شرایط فقط کافی است که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ کمی بیشتر حواس‌شان را جمع و با دقت بیشتری مسایل را رصد کنند . هر چه به  پایان لیگ نزدیک می‌شویم ، این حاشیه‌ها بیشتر می‌شود و اگر جلوی آن ها گرفته نشود ، چه بسا اتفاقات تلخ‌تری هم رخ دهد .

"خبرگزاری تسنیم"

telegram

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه