رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 25 بهمن 1396 - 08:57
  • کد خبر : ۱۲۴۶۶
  • مشاهده :  376 بازدید
  • چاپ خبر : از حاتمی‌کیا تا علی کریمی ؛ جایی برای وابسته‌ها نیست

از حاتمی‌کیا تا علی کریمی ؛ جایی برای وابسته‌ها نیست

حمید محمدی مجری ورزشی شبکه ی سه و فوتبال ۱۲۰ در یادداشتی خواندنی به نقد موضع علی کریمی و مقایسه ی او با خبرسازی یک چهره ی مهم فرهنگی پرداخته است .

ابراهیم حاتمی کیا و  علی کریمی از پرتکرارترین نام های این روزها هستند . همه جا صحبت از این دو نفر است . حتی افرادی که سینما و فوتبال را خیلی جدی دنبال نمی کنند به لطف شبکه های اجتماعی دستکم از مواضع این دو نفر آگاه شده اند . دو نفری که در زمینه ی کاری خودشان متخصص اند و البته به پشتوانه ی همین تخصص و محبوبیت ، بی محابا حرف می زنند . اما تفاوت اصلی آن ها شاید جمله ی اول حاتمی کیا در مراسم اختتامیه ی جشنواره ی فجر امسال است که گفت : “من فیلمساز وابسته ام .” روی سن خیالی جشنواره ی فوتبال اما هر روز علی کریمی را می بینیم که داد می زند : “من فوتبالیست وابسته نیستم .” (و جالب این که علی برخلاف ابراهیم جایزه یی در دستش نیست !)

نکته ی بسیار معناداری در واکنش اهالی سینما به صحبت های حاتمی کیا و اهالی فوتبال به علی کریمی نهفته است و آن این که در هر دو طیف کماکان مهم این است که انتقاد را چه کسی بیان می کند نه این که اساساً انتقاد از چه چیزی است . در مورد اول انتقاد علیه مخالفان و منتقدان فیلم “به وقت شام” و به خصوص صدا و سیما مطرح شد و با این که رسانه ی ملی از داخلی ترین لایه های جریان های سیاسی داخل مملکت منتقد دارد تا اپوزیسیون خارج از کشور ، واکنش های بخش وسیعی از مردم و اهالی سینما به ویژه در فضای مجازی علیه حاتمی کیا بود . واکنش هایی که یک سرش مثل همیشه طنز بود و تدوین فیلم صحبت های حاتمی کیا با صدای نقی معمولی و سر دیگرش تکه فیلمی از زنده یاد عباس کیارستمی ، نقل قولی از زنده یاد علی معلم ، اشاره های مختلف از صاحبنظران و در نهایت حرف مردم کوچه و بازار که شما با این جایزه که در دست دارید و هزاران سیمرغ و تقدیر ، به چه چیزی اعتراض می کنید ؟ خود من هم چهار پنج بار فیلم صحبت های او را دیدم ، هربار از خودم پرسیدم : “مگر چه شده ؟ اتفاقی افتاده ؟” ماجرا همین قدر گنگ است و اگر بخواهیم بدانیم حرف منتقدان و پاسخ حاتمی کیا چیست ، خودمان باید آستین بالا بزنیم و منابع و سایت ها را بگردیم . اما ما کار را ساده تر را می کنیم ؛ از حاتمی کیا خوش مان نمی آید ؛ به او می پریم . یا بالعکس ، از او دفاع می کنیم .

درمورد علی کریمی هم ماجرا همین است . تمام مصاحبه های او را در این مدت دیده و خوانده ام و همان سوال را درباره ی او هم دارم : “مگر اتفاقی افتاده ؟” چه چیز مهم و تازه یی پیش آمده که او با این همه سال سابقه ی بازی باشگاهی و ملی و حتی مقطعی دستیاری کارلوس کی‌روش حالا تمام ارکان فوتبال را نشانه رفته ؟ حتی خود کی‌روش را . او موارد متعددی را در مصاحبه هایش فریاد می زند . ماجرای حق پخش جام جهانی گذشته ، گرفتن لباس از بچه های تیم ملی ، شرکت نمی دانم چی نوین ، اخراج یک کارمند ، بلیط فروشی الکترونیک ، استخدام یک بدنساز ، اساسنامه ی فدراسیون ، حتی تمرین کنعانی زادگان و هزار و یک موضوع به ظاهر بی ارتباط با هم و پراکنده . به قول حضرت مولانا در “فیه ما فیه” وقتی تو می گویی نان می خواهم ، خورش می خواهم ، خرما می خواهم و … تو همه ی این ها را نمی خواهی ، تو یک چیز دیگر می گویی : گرسنه یی ! حالا حکایت کریمی است . همه ی مسایلی که او مطرح می کند مصداق هایی از یک مفهوم کلی هستند . در واقع او می خواهد یک چیز دیگر بگوید : مدیریت فوتبال ما مشکل دارد. جالب اینکه برخلاف مورد حاتمی کیا، اهالی فوتبال و بخش گسترده ای از مردم طرف کریمی را گرفته اند و از او حمایت می کنند ؛ البته هرکسی از ظن خودش! اما در این مورد، داشتن هدف مشترک یعنی انتقاد از فدراسیون فوتبال آنها را باهم متحد کرده. این موضوع باعث شده که حتی چشم ها به روی بعضی موارد منفی در اصل سوال و یا رفتار سوال کننده بسته شود . ریشه ی این همنوایی ها با انتقادهای تند کریمی این است که تقریباً همه ی اعتقاد دارند مدیریت در فوتبال ما ضعیف است ، برخی رفتارها و حرف های کارلوس کی‌روش عذاب آور و حرص درآور است ، مسایل مالی آن چنان روشن و شفاف نیست ، خیلی از قراردادهایی که فدراسیونی ها بسته اند و می بندند عجیب و ترکمانچای گونه است و هزار مورد دیگر . اما نمی توانند ثابت کنند !

  • چرا علی کریمی ؟

تمامی مواردی که ذکر شد ، خود معلول دو علت اصلی است . اول کم کاری ، ضعف ، چشم پوشی یا هر اسم دیگری که دارد از سوی نهادهای نظارتی و دوم پیچیده بودن روابط در فدراسیون های فوتبال که به عنوان نهادهای غیردولتی ، بوروکراسی و ضوابط خاص خود را دارند . این درست اهالی فدراسیون از موضع بالا مدام استناد می کنند به این که اساسنامه از سوی فیفا تایید شده و آن ها پایبندی کامل به قانون دارند ، اما کدام قانون ؟ همه می دانیم خود فیفا هم آن چنان علیه السلام نیست ! در چنین شرایطی امثال کریمی و مایلی کهن وقتی می بینند کاستی ها و سو مدیریت ها مورد بررسی قرار نمی گیرد ، خودشان وارد میدان می شوند . موضوعی دردناک که مشابهش را قبلاً در قالب کلیپ های طنز مربوط به ثبت نام افراد مختلف در انتخابات ریاست جمهوری دیده بودیم . جدا از سادگی و سطحی نگری برخی ، عده یی دیگر تنها راه اصلاح وضع زندگی شان را در این دیده بودند که خودشان بیایند رییس جمهور شوند !

  • چه باید کرد ؟

حداقل امسال در مسایل مختلف این جمله را خیلی شنیده ایم که راه اعتراض این نیست . اما کسی نمی گوید راه اعتراض و انتقاد چیست ! درست همینجاست که رسانه مفهوم پیدا می کند . بله ؛ یک برنامه ی تلویزیونی و یک روزنامه یا سایت ، ضابط قضایی نیست ؛ اما وجدان بیدار جامعه که هست . او می تواند مطالبه گری را آن قدر تکرار کند که با فشار به ارکان قدرت آن ها را وادار به پاسخگویی کند ، کمااین که محمدرضا ساکت را از ساکت بودن درآورد و او را با آن مقام به مناظره کشاند . او می تواند باعث ایجاد موجی شود که دستگاه های قضایی و نظارتی را به میدان بیاورد . او حتی می تواند حقوق قشرها و اصناف مختلف را هم از لا به لای کتاب قانون درآورد و به آن ها نشان دهد . یادمان نمی رود که بسیاری از پرونده های کلان فساد در ورزش از جمله کالچوپولی و فساد مالی در فیفا را هم همین رسانه ها علنی کردند و حاکمان علی الاطلاقی مثل سپ بلاتر یا محمد بن همام را به زیر کشیدند . اگر مطالبه گری از سوی رسانه ها روال شود مطمئناً افرادی از درون خانواده ی فوتبال که احساس تنهایی یا بی پشتوانه بودن دارند هم به این موج می پیوندند و اتفاق های مبارکی می افتد . البته شرط بزرگی دارد و آن رعایت ادب رسانه یی و اشراف به موضوع است ، امری که اتفاقاً از نکات منفی کریمی بود . 

راستش را بخواهید من اگر مقامی در فدراسیون داشتم ، فارغ از این که مدیر قابلی بودم یا یک آدم فاسد ، جلوی کریمی نمی نشستم . چرا من مدیر باید به یک بازیکن یا مربی پاسخگو باشم که آن طور کنار من بنشیند ، حتی به صورت من نگاه نکند ، آن قدر کلمات درشت بارم کند و من برای ابراز بزرگواری مجبور باشم فقط لبخند بزنم ؟ پس یک جای کار می لنگد ! که اگر نمی لنگید من سر جایم نشسته بودم و اساساً چیزی هم وجود نداشت که علی کریمی یا کسی مثل او اعتراضی بکند .

نویسنده : حمید محمدی

"ورزش سه"

telegram

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه