رفتن به بالا
  • جمعه - 25 خرداد 1397 - 09:42
  • کد خبر : ۱۳۷۸۷
  • مشاهده :  79 بازدید
  • چاپ خبر : ایران – مراکش ؛ جنگ جذاب با یک چشم بسته

ایران – مراکش ؛ جنگ جذاب با یک چشم بسته

زنگ جام بیست و یکم برای قاره ی آسیا بد به صدا درآمد و خوردن پنج گل عربستان برابر روسیه گوش ها را آزار داد . حالا امید قاره ی کهن به ایران و مردان سفیدپوشش دوخته شده است .

پس از چند ساعت شادی مردم روسیه به خاطر پیروزی پرگل برابر عربستان شهر به سکوت گذشته برمی گردد . به لحظاتی قبل از بازی افتتاحیه که اثری از جام جهانی در دومین شهر بزرگ روسیه دیده نمی شد . شهر دوباره آرام می شود ، مثل رود «نوا» که از میان آن می گذرد و بر جذابیت و زیبایی هایش افزوده است . 

درحالی که به نیمه های شب روسیه نزدیک می شویم ، اشعه های آفتاب را هنوز می توان در آسمان سنت پترزبورگ دید . شهر به خواب کامل نمی رود . شاید هم هیجان ایرانی هایی که خود را به این شهر رسانده اند ، اجازه ندهد خواب به چشم مردم سنت برود . در گوشه یی از شهر هزاران ایرانی دور هم جمع شده اند و به جشن و پایکوبی پرداخته اند و بیقرار پیروزی ایران بر مراکش هستند .

کری بین آن ها و مراکشی ها که از مسکو شروع شده بود به اوجش رسیده است . دو طرف خودشان را گرم می کنند برای جدال اصلی که عصر جمعه است . در ورزشگاه زنیت که گنجایش ۶۸ هزار نفر را دارد . با صندلی هایی آبی و منظم و زیبا . ورزشگاهی مجهز و به روز که مسقف است و به بهترین شکل ممکن آماده شده است . 

آخرین تمرین تیم ملی ایران فقط ۱۵ دقیقه به روی رسانه ها باز بود که آن هم با تدبیر کی روش و همکارانش به گرم کردن و تمرینات کششی و کار با توپ اختصاص داشت تا کسی به درستی متوجه نشود در ذهن مرد پرتغالی برای بازی امروز چه می گذرد . 

کسی چه می داند شاید دوباره کارلوس بخواهد مردم ایران و تیم حریف را سورپرایز کند و یک نتیجه ی خوب رقم بزند . مثل چهار سال قبل در برزیل که برابر نیجریه به تساوی رسید و تا ثانیه های پایانی مقابل مسی و یارانش ایستادگی کرد . 

هروه رنارد در نشست خبری اش تاکید کرد که کی روش همیشه یک سورپرایز دارد و غیر از این هم نمی شود از او انتظار داشت . سرمربی مراکش هم با خیلی از ایرانیان هم عقیده است که سرمربی ایران تدبیر ویژه یی برای بازی نخست تیمش در نظر گرفته است . 

ایران و مراکش جدال مربیانی است که شناخت خوبی از هم دارند . شاید به همین خاطر است که مثل گرگ با یک چشم به تیم خود نگاه خواهند کرد و با یک چشم هم تیم حریف را زیر ذره بین خواهند داشت . این را می شد از صحبت های کی روش هم متوجه شد . آن جا که تاکید کرد ، ما به موقع حمله هم خواهیم کرد و گل هم خواهیم زد ، چون به بردن نیاز داریم . 

نخستین بازی همیشه در همه ی تورنمنت ها سختی های خاص خودش را دارد . مخصوصاً برای ایران که این بار توقع بیشتر از کسب یک امتیاز است و انتظار صعود از گروه است . این را کی روش و شاگردانش هم بارها طی روزهای گذشته تاکید کردند که به دنبالش هستند . 

مروارید کی روش که چند روزی است نمایان نشده و نگرانی ها را زیاد کرده ، از دل صدف بیرون می آید . اشکان دژاگه بازیکنی که به درد این بازی می خورد ، در آخرین تمرین حضور داشت اما مشخص نیست که برابر مراکش از ابتدا بازی خواهد کرد یا خیر . اما کی روش و اشکان برای این بازی برنامه ها دارند . اشکان هر چند مصدوم بوده اما چون مروارید خواهد درخشید . شاید این بازی روز او باشد ، برخلاف دیدار با آرژانتین که بدشانس بود و توپش به گل تبدیل نشد .

اما در گروهی که سه قهرمان حضور دارند ، کمی سخت و دشوار است . مراکش که قهرمان آفریقاست ، مجموعه یی از بهترین بازیکنان شاغل در لیگ های معتبر دنیا را دارد . اسپانیا با ستاره هایش که قهرمان دنیا شده اند ، نیاز به تعریف ندارد و پرتغال هم با رونالدو و یارانش حریف سرسختی خواهد بود که در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با دو گل ایران را شکست داده است . 

با این حال این ایران است . یک تیم با ۸۰ میلیون قلب عاشق که حامی اش و دعاگویش خواهد بود . کی روش و شاگردانش نشان داده اند می توانند کارهای بزرگ انجام دهند . می توانند خنده بر روی لبان ملت بنشانند و می توانند تیم های بزرگ را هم متوقف کنند . ایران به دنبال صعود است و خوب بازی کردن و آبرو خریدن . توقع بالاست اما باید واقعیت را در نظر گرفت . 

ایران باید برای صعود بجنگد اما اگر صعود نکرد ، حداقل در اعتبار و آبروی فوتبالی سقوط نکند و «عربستان بازی» در نیاورد . ایران باید اعتبار و آبروی خودش و قاره آسیا باشد . این هم با پیروزی برابر مراکش و گرفتن امتیاز حاصل می شود . 

 

"خبرگزاری مهر - رضا خسروی - سنت پترزبورگ"

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه