رفتن به بالا
  • سه شنبه - 7 اسفند 1397 - 17:04
  • کد خبر : ۱۶۲۰۱
  • مشاهده :  347 بازدید
  • چاپ خبر : اینجا پول نیست ؛ باید ببازی !

اینجا پول نیست ؛ باید ببازی !

لیگ دسته اول فوتبال ایران روزگار حیرت انگیزی پیدا کرده است و برخی از تیم‌ها تحت فشار هستند تا به لیگ برتر صعود نکنند !

در روزگار نه چندان دور در فوتبال ایران تیم‌ها برای صعود به لیگ برتر اشتیاق فراوانی داشتند و رقابتی نفسگیر بین تیم‌ها حاکم بود تا یک تیمی بتواند راهی لیگ برتر شود و حضور در بالاترین سطح رقابت باشگاهی کشور را تجربه کند . تیم‌های پرهوادار زیادی بودند که برای رسیدن به لیگ برتر سر و دست شکستند اما وقتی به لیگ برتر رسیدند به جای رشد و پیشرفت و توسعه در مسیر نابودی قدم گذاشتند ! شاهین بوشهر و ابومسلم خراسان شاخص‌ترین آن ها بودند ، شاید به همین دلیل است که اکنون از داخل باشگاه‌های لیگ دسته اولی و دل رقابت‌های لیگ یک خبرهای حیرت انگیزی به گوش می‌رسد که در لیگ برتر پول نیست باید ببازی ! 

در این روزها شایعه شده که هیات مدیره ی برخی از باشگاه ها به مدیرعامل و کادرفنی خود به طور مستقیم و غیرمستقیم پیام می‌دهند که بودجه‌یی برای هزینه در لیگ برتر ندارند و بهتر است قید حضور در لیگ برتر را بزنند ! ادامه ی حضور در لیگ یک به سود همه ی شان است ! شنیدن این حرف‌ها تعجب برانگیز و حیرت آور است . مگر می‌شود لیگ یکی‌ها دوست نداشته باشند به لیگ برتر برسند ؟! مگر می‌شود یک مربی نخواهد قهرمان لیگ یک شود و به لیگ برتر برسد ؟! اما ظاهراً جواب این سوالات مثبت است .

اعضای هیات مدیره ی این باشگاه‌ها اتفاقاً دلایل به ظاهر منطقی هم برای نسخه ی باختن تیم‌های شان دارند ؛ آن ها می‌گویند ، در لیگ دسته اول حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه می‌کنیم اما اگر به لیگ برتر برسیم این رقم حداقل سه برابر خواهد شد . یعنی باشگاه باید ۶۰ میلیارد تومان هزینه کند اما  هیچ درآمد اضافه‌یی وجود ندارد . در واقع حضور در لیگ برتر فقط خرج اضافه روی دست مدیران باشگاه‌هاست ! باشگاه‌های لیگ برتری هیچ درآمدی ندارند ؛ نه خبری از حق پخش تلویزیونی است نه از حق کپی رایت و ….

شاید به همین دلایل منطقی است که تیم‌های خصولتی ! (چیزی بین خصوصی و دولتی) حاضر نیستند به لیگ برتر بیایند و شاید به همین دلیل است که در سال‌های اخیر فقط تیم پارس جنوبی که وابسته به دولت است به لیگ برتر آمده و دیگر تیم‌ها حاضر نیستند لیگ برتری شوند و میدان رقابت را برای تیم‌های خصوصی خالی می‌کنند و لیگ برتر را به آن ها تعارف می‌زنند . 

این رقابت معکوس در فوتبال ایران اگر صحت داشته باشد ، فاجعه‌بار است . این که تیم‌های دولتی‌ می‌دانند با حضور در لیگ برتر به دلیل قانون ! نمی‌توانند کمک دولتی دریافت کنند اما در لیگ یک قانون منعی برای کمک دولت‌ به تیم‌ها  ندارد ! 

تیم‌های خصوصی اما به عشق فروش امتیاز خود راهی لیگ برتر می‌شوند و در نهایت سرنوشت شومی پیدا می‌کنند . زیرا از پس خرج‌های لیگ برتر برنمی‌آیند . نمونه ی مشهودش همین سپیدرود رشت . همین نساجی که اکنون افتان و خیزان می‌رود و مالکانش مدام از نداری می‌گویند . کاش این حرف‌ها واقعیت نداشته باشد اما …

 

"خبرگزاری فارس"

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه