رفتن به بالا
  • شنبه - 4 آبان 1398 - 18:17
  • کد خبر : ۱۷۶۴۴
  • مشاهده :  81 بازدید
  • چاپ خبر : لیگ برتر خلوت می‌شود ؟

لیگ برتر خلوت می‌شود ؟

« اگر فدراسیون مصمم باشد و دنبال خودکفا کردن باشگاه‌ها برود ، ممکن است به‌زودی لیگ برتر ایران با حضور ۸ ، ۱۰ یا ۱۲ تیم برگزار شود . اتفاقی عجیب اما ارزنده در مسیر حرفه‌یی شدن فوتبال کشور . »

روزنامه “دنیای‌ اقتصاد” نوشت : «تازه‌ترین مصاحبه ی تلویزیونی رییس فدراسیون فوتبال یک جمله ی کلیدی دارد که در میان هیاهو و حواشی روزمره نادیده گرفته شده است . آن جا که مهدی تاج در برنامه ی فوتبال برتر گفت : « ما مصمم هستیم کاری کنیم که همه ی تیم‌های فوتبال تا یک سال‌ونیم آینده پول خودشان را فقط از فوتبال دربیاورند . این الزام کنفدراسیون فوتبال آسیاست و ما هم در این مورد اراده ی جدی داریم . »

به این ترتیب روشن می‌شود دوران تعیین و تصویب بودجه‌های دولتی و کمک به باشگاه‌ها از محل اموال عمومی در حال به سر رسیدن است . این البته فرجام قابل پیش‌بینی فوتبال حرفه‌یی در همه جای جهان است که دیر یا زود باید شامل حال فوتبال ایران هم می‌شد اما حالا مهدی تاج می‌گوید ، سقف زمانی یک سال‌ونیمه برای اجرای آن در نظر گرفته شده است که می‌تواند این فرآیند را تسریع کند . بدیهی است که در فوتبال مدرن امروز به‌عنوان یک صنعت پول‌ساز ، چیزی به اسم اعانه گرفتن از دولت و مردم موضوعیت ندارد و تازه خود این رشته ورزشی باید به‌عنوان مولد ثروت در خدمت نظام اقتصادی و فرهنگی جامعه باشد . بنابراین طبیعتاً یک روز باید از دوره ی باشگاهداری مجموعه‌های صنعتی ، نظامی و شبه‌خصوصی عبور کنیم و به نقطه‌یی برسیم که باشگاه‌ها از خود فوتبال پول دربیاورند اما رسیدن به آن نقطه ، چه گونه محقق خواهد شد ؟

وقتی رییس اسم « حق‌ پخش » را نمی‌آورد !

جالب است که مهدی تاج به‌درستی از لزوم خودکفایی اقتصادی باشگاه‌ها حرف می‌زند اما قادر نیست روی آنتن زنده ی سیما از کلیدواژه ی تحقق این مهم یعنی « حق‌پخش تلویزیونی » نام ببرد ! همه ی اهل فن می‌دانند که در صورت اعاده ی حق‌ پخش ، بخش زیادی از مشکلات مالی و اقتصادی باشگاه‌ها حل می‌شود اما تلویزیون سال‌هاست مقابل مطالبه ی به حق فوتبال در این مورد ایستادگی کرده و حالا کار را به جایی رسانده که حتی رییس فدراسیون هم جرات نمی‌کند اسمی از این رکن اساسی به میان بیاورد . با این همه ، در فرآیند استقلال و حرفه‌یی شدن فوتبال ایران که حالا بازوهای بین‌المللی را هم یاور خود می‌بیند ، پرداخت حق‌ پخش تلویزیونی نیز ناگزیر به‌ نظر می‌رسد . فراموش نکنیم فشار فیفا به‌عنوان مرجع جهانی فوتبال باعث آغاز حضور غیرگزینشی زنان در استادیوم‌های ایران شد . آن چه در نگاه اول با توجه به موانع عرفی و سنتی ، بسیار دور از دسترس به نظر می‌رسید . باز یادمان نرود فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا حساسیت‌های مشابهی روی حق‌ پخش تلویزیونی هم دارند و از راه دور ، رسیدن فوتبال ایران به این امتیاز قانونی را نیز رصد می‌کنند . به این ترتیب دیر یا زود تلویزیون ناچار خواهد شد حداقل بخشی از پول فوتبال را بدهد اما چه قدر بهتر بود اگر صداوسیما به‌عنوان یک موسسه ی فرهنگی با داعیه ی اخلاق‌مداری ، پیش از فشارهای بین‌المللی راضی به پرداخت این حق می‌شد ؛ هزینه‌یی مقرون به صرفه برای کالایی که مخاطبان پرشمار دارد و از رهگذر آگهی‌های بازرگانی ، سود سرشاری را هم نصیب سازمان می‌کند .

لیگ خلوت ، اما حرفه‌یی

نزدیک به دو دهه از حرفه‌یی شدن فوتبال ایران می‌گذرد ، اما هنوز رگه‌های درشت آماتوری در آن توی ذوق می‌زند . در حال‌ حاضر عمده ی باشگاه‌های حاضر در دسته ی برتر زیان‌دِه هستند و اساساً چیزی به‌عنوان تراز کردن دخل و خرج وجود خارجی ندارد . در این شرایط طبیعی است که باشگاه‌ها باید کمک بیرونی بگیرند و این همان چیزی است که رییس فدراسیون فوتبال می‌گوید با فشار AFC به همین زودی‌ها بساطش برچیده خواهد شد . در آن صورت است که خیلی از تیم‌ها دیگر قادر به ادامه ی حیات در این سطح نخواهند بود . به هر حال چه حق‌ پخش را بدهند و چه ندهند ، اقتصاد باشگاه‌ها با محوریت تعداد هوادار و مخاطب تنظیم می‌شود ؛ بنابراین سخت است فرض کنیم فلان باشگاه صنعتی که بعد از چند دهه فعالیت مستمر و پرهزینه در مسابقات معمولی خانگی‌اش هنوز حتی هزار هوادار ثابت هم ندارد ، بتواند به خودکفایی برسد و به حضورش در لیگ برتر ادامه بدهد . اگر فدراسیون در این زمینه مصمم باشد و بدون سندسازی و زیرمیزی دنبال خودکفا کردن باشگاه‌ها برود ، ممکن است به زودی لیگ برتر ایران با حضور ۸ ، ۱۰ یا ۱۲ تیم برگزار شود ؛ اتفاقی عجیب اما ارزنده در مسیر حرفه‌یی شدن فوتبال کشور .

 

"ایسنا"

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه