رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۵
  • کد خبر : ۱۸۵۷۱
  • مشاهده :  371 بازدید
  • چاپ خبر : فوتبال در ایران طلوع نمی‌کند ؛ غروب کرده است
یادداشت ویژه

فوتبال در ایران طلوع نمی‌کند ؛ غروب کرده است

پیشکسوت فوتبال ایران در تازه ترین یادداشت فوتبالی خود به مسایل جالب توجهی اشاره کرده است .

بهمن فروتن در این یادداشت آورده است :

از سری مسابقات لیگ دو فوتبال آلمان ، ۴۹۰۰۰ تماشاگر به دیدن بازی هانوور vs هامبورگ و ۵۱۰۰۰ نفر به دیدن بازی اشتوتگارت vs ارتس گبیرگه آوئه ، به استادیوم‌ها رفته بودند . در همین زمان ۲۹۰۰۰ نفر هم در استادیوم «رپه بان» به تماشای بازی سنت پائولی و دینامو درسدن نشستند . البته باید توضیح داد که این دو تیم آخری در جدول لیگ دو فوتبال آلمان ، یکی در رده ی ۱۵ و دیگری در رده ی ۱۸ . دقت بفرمایید یعنی تیم چهار تا به آخر با تیم آخر ، به علاوه دو بازی دیگر ، مجموعاً ۱۲۹۰۰۰ تماشاگر داشته‌اند . در این فکر هستم لیگ «برتر» با لقب خارجکی «سوپر» لیگ در هشت بازی ، چند هزار تماشاگر را به استادیوم‌ها می‌کشاند ؟ به استادیوم رفتن یعنی دل و دماغ داشتن یک جامعه ، یعنی سر حال بودن یک جامعه ، یعنی بشاش بودن یک جامعه ، یعنی متحرک بودن یک جامعه ، یعنی عشقی بودن یک جامعه یعنی … .

چه کار کردید شما با این فوتبال ؟ جامعه ی ما دیگر یک جامعه ی دهقانی نیست که طلوع آفتاب با قوقولی خروس بیدار شود و غروب با قد قد مرغ‌ها به لانه رود . بدون استرس و برنامه‌های نود از خستگی نشاط‌آورش بیفتد و حرام شود و دوباره با قوقولی خروس ، حلال برخیزد و به دروی خوشه‌های طلایی گندم بپردازد ، تا مرغ‌ها، دوباره قدقدکنان به لانه روند . و این ، هر روز و هر شام ، بدون جمعه و بدون تعطیلی . روزی روزگاری هم بود بدون برق ، بدون گاز ، بدون تلفن ، بدون راه ، بدون دکتر ، بدون دارو ، بدون بیمارستان چه قدر بچه در راه شهر سقط می‌شد و چقدر زائو روی اسب می‌مرد . ده سال پیش از رادیو شنیدم ، آخرین قریه هم صاحب برق شد . امروز دیگر پدربزرگ‌ها هم در ده ، با قد قد مرغ‌ها سرشان را زمین نمی‌گذارند ، آن ها با فررندان‌شان ، استقلال در مقابل الاهلی عربستان را می‌بینند و تازه بعد از آن ، تا زمانی که پلک‌شان به هم آید نوکی هم به چند سریال می‌زنند تا روح‌شان برای طلوع خورشید طلایی فردا ‌آماده باشد .

چه کردیم با سرگرمی شماره یک مردم ؟ چه گونه می‌خواهیم جوابگوی مردم باشیم ؟ کاشکی می‌دانستیم روان‌شناسی چیست ؟ واقعاً در ازای کم کردن تماشاگر فوتبال چه به دست آوردید ؟ واقعاً از این بابت خشنودید ؟ رضایت شما فراهم شد ؟ مگر مردم را تکیده نمی‌خواستید ؟ در فرهنگ دهخدا «هرس کردن» را اینطور معنی کرده‌اند : بریدن شاخه‌های زائد یک درخت .

یک روزی مشاورین قد و نیم قد در مواردی که مسوولین ارشد ، اطلاعات تخصصی نداشتند ، برای خود شیرینی و پراهمیت جلوه دادن مشاغل‌شان می‌خواستند پرسپولیس و استقلال «طاغوتی» را سر به نیست کنند و استادیوم‌های پر را ، برای پرشدن جاهای دیگر خالی کنند . در حقیقت ، برای این کار ، فوتبال را هرس کردند . آن ها ولی ، به جای شاخه‌های زائد ، شاخه‌های اصلی را زدند البته به پیوند با این کار یک کار دیگر هم کردند . تا توانستند ، در فوتبال لانه ساختند و مرغ رها کردند .

 

"ایلنا"

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه