رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴
  • کد خبر : ۱۸۷۹۶
  • مشاهده :  383 بازدید
  • چاپ خبر : تامینِ نورِ ورزشگاه ، نگرانیِ جدیدِ تیم‌های لیگِ یک فوتبال

تامینِ نورِ ورزشگاه ، نگرانیِ جدیدِ تیم‌های لیگِ یک فوتبال

درصورتِ برگزاریِ ادامه ی مسابقاتِ لیگِ یک در بهارِ ۹۹ بخشی از بازی‌های این فصل از این رقابت‌ها در ماه رمضان برگزار خواهدشد و این یعنی نگرانی برای میزبانیِ تیم‌هایی که زمین‌شان از استانداردهای لازم برخوردار نیست .

پس از شیوع ویروس کرونا ، با تصمیم وزارت بهداشت و به دستور کمیته ی مسابقات سازمان لیگ فوتبال ، مسابقات لیگ‌های برتر ، یک ، دسته دوم و دسته سوم فوتبال کشور لغو شد و تاکنون نیز زمان مشخصی برای برگزاری مجدد آن اعلام نشده اما اگر با فروکش کردن تب ویروس کرونا در جامعه در اردیبهشت ماه این رقابت‌ها ادامه یابد ، بازی‌های در ماه مبارک رمضان برگزار خواهدشد .

با توجه به این اتفاقات ، سازمان لیگ با ارسال نامه‌یی به باشگاه‌های حاضر در رقابت‌های لیگ یک ، به استانداردسازی نور ورزشگاه ها تاکید و این امر را برای برگزاری مسابقات در ماه رمضان الزامی دانسته و صراحتاً اعلام کرده در صورتی که نور ورزشگاه‌ها استاندارد لازم را نداشته باشد و یا این استانداردسازی در مرکز استان مربوطه به کمیته ی مسابقات سازمان لیگ معرفی نگردد ، سازمان لیگ نسبت به انتخاب محل برگزاری مسابقات اقدام کرده و ورزشگاه استانداردی را برای برگزاری آن مسابقه انتخاب خواهدشد .

متن نامه ی ارسالی سازمان لیگ به باشگاه‌ها به شرح زیر است : 

با توجه به تعویق در برنامه ی فعلی مسابقات به دلیل شیوع بیماری کرونا و برگزاری قطعی هفته‌های پایانی مسابقات لیگ یک در ماه مبارک رمضان و الزام برگزاری این مسابقات بعد از اذان مغرب و در زیر نور در این ایام مبارک ، مجدداً تاکید می دارد با عنایت به بند ۱۱ از ماده ی ۶ آیین نامه ی برگزاری مسابقات لیگ یک خواهشمند است ، دستور فرمایید پیش بینی‌ها و اقدامات لازم در خصوص تجهیز و استاندارد سازی نور محل میزبانی مسابقات خود به عمل آید و ورزشگاه استاندارد مورد نظر تا روز شنبه مورخ ۹۸/۱۲/۲۴ جهت بررسی و تایید نهایی به سازمان لیگ معرفی نمایند . 

بدیهی است همان گونه که قبلاً اعلام شد در صورت عدم احراز شرایط برگزاری مسابقات در زیر نور استاندارد سازمان لیگ راساً نسبت به انتخاب ورزشگاه محل برگزاری مسابقات مربوطه در مرکز استان اقدام خواهد کرد و باشگاه‌ها حق اعتراض در این خصوص نخواهند داشت .

حال آن که این موضوع از چند جهت اهمیت زیادی دارد و قابل بررسی است :

هوادارها

همیشه و در هر سطحی از فوتبال یکی از مهم ترین ارکان برای موفقیت تیم‌ها در زمین مسابقه ، وجود هوادارها بوده است . به طوری که شاید بتوان گفت یکی از عوامل موفقیت تیم‌های بزرگ ، تماشاگران آن ها بوده است . با این تفاسیر ، چنان چه تیم‌ها موفق به استاندارد سازی زمین مسابقه خود نشوند ، بخشی از تماشاگران خود را به دلیل تغییر مکان بازی از دست خواهندداد .

وضعیت مالی باشگاه

گله مند بودن از وضعیت مالی ، امری جدا ناشدنی در فوتبال ، مخصوصاً فوتبال ایران ، است . بسیاری از ورزشگاه‌های تیم‌های حاضر در لیگ یک قدیمی هستند و به شدت دچار فرسودگی شده اند . یک‌ تیم حاضر در لیگ یک از اهمیت بالایی برخوردار است و توان این را دارد که به لیگ برتر صعود کند ، بنابر این باید از حداقل امکانات استاندارد رفاهی و حرفه یی برخوردار باشد . با تمام این اوصاف ، بسیاری از تیم‌های این لیگ (به گفته ی مسوولین این تیم‌ها) با مشکلات مالی زیادی سر و کله می‌زنند و این مشکلات تا حدی است که حتی توان ایجاد حداقل‌های ممکن (مانند تامین نور ورزشگاه و یا بازسازی سکوی تماشاگران) را هم ندارند .

میزبانی

این موضوع که انجام بازی خانگی نسبت به انجام بازی در زمین حریف ، آسان تر است قابل انکار نیست . چرا که تیم‌های فوتبال در زمین خود تسلط بیشتر و استرسی کم تری نسبت به زمین حریف دارند . حدوداً دو سوم از بازی‌های لیگ یک فوتبال برگزار شده است و تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها چشم شان به انجام بازی در خانه برای کسب امتیاز است . البته که حتی اگر موفق به استانداردسازی زمین خود نشوند و بازی در زمین دیگری و به انتخاب سازمان لیگ انجام شود ، حق میزبانی آن ها محفوظ است ، اما اطمینان خاطری که در زمین اصلی خود دارند ، در زمین دیگری پیدا نمی‌شود .

هر سه موضوع بالا نگرانی‌هایی است که به نوعی به تامین نور ورزشگاه‌ها مربوط می‌شود و اگر این استاندارد سازی انجام نشود ، شرایط سختی را برای تیم‌ها به همراه می‌آورد .

 

 

"ایسنا"

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه