رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
  • کد خبر : ۱۸۹۳۸
  • مشاهده :  568 بازدید
  • چاپ خبر : یادداشتِ خواندنیِ مربیِ لیگِ یکی درباره ی تعطیلی فوتبال

یادداشتِ خواندنیِ مربیِ لیگِ یکی درباره ی تعطیلی فوتبال

کرونا باعث شد بفهمیم چه بلایی سرِ فوتبالِ مان آورده ایم . واقعاً خنده دار است ؛ اگر لیگِ مان تعطیل شود ، دولت میلیاردها تومان سود می‌کند ؛ درست برعکسِ کلِ دنیا . حتی کشورهای جهانِ سومی .

وحید بیاتلو سرمربی نود ارومیه که تیمش یکی از مدعیان صعود به لیگ برتر است ، در واکنش به ابهاماتی که پیرامون شروع مسابقات فوتبال در ایران وجود دارد ، متنی را در اختیار “ورزش سه” قرار داده که در ادامه می خوانید .

« داستان فوتبال ما شبیه آن جمله ی طنزی است که می گوید ، ما سه نفر را کجا می برید ! در شرایطی که بیماری کرونا تمام مسابقات فوتبال جهان را تعلیق کرده و باعث تعطیلی بعضی لیگ ها شده ، هر روز خبرهای استرس زایی از سوی مسوولین فوتبال کشور منتشر می شود ، که باعث به هم خوردن تمرکز و برنامه ریزی باشگاه ها شده است ؛ دقیقاً مثل اکثر کارهای مان که بدون برنامه ریزی شروع می کنیم .

جالب است خودمان می دانیم تنها کشوری هستیم که هیچ شباهتی با ساختار فوتبال کشورهای دیگر نداریم و کاملاً متفاوت و بی توجه رفتار می کنیم ؛ پافشاری داریم و می خواهیم زودتر از همه کارمان را سرسری تمام کنیم .

عدم هماهنگی بین سازمان ها موج می زند ؛ سازمان لیگ برنامه می دهد و می‌گوید شروع بازی ها نزدیک است ، اما ستاد کرونا ۵ دقیقه بعد تکذیب می کند . تا خودکار و کاغذ را برمی‌داری و شروع به برنامه ریزی می کنی ، وزارت بهداشت می گوید زمان زیادی تا شروع لیگ باقی مانده است .

اگر لیگ برگزار شود چند تیم صنعتی صعود و چند تیم صنعتی سقوط می‌کنند ؛ این همان داستان از این جیب به آن جیب است . به استثنای دو سه تیم شخصی مانند تراکتور ، بادران و خوشه طلایی که آن ها هم فقط هزینه می‌کنند و هیچ برگشتی سرمایه یی ندارند .

حالا اگر به انتهای جدول لیگ برتر نگاه کنیم ، ۵ تیم وزارت صنایع در خطر سقوط هستند و در لیگ یک هم ۵ تیم دولتی مدعی صعود ؛ یعنی آن چنان اتفاق خاصی رخ نمی دهد .

تیم خود ما که یک تیم شخصی است . تاکنون ۲۵ درصد پرداختی داشته‌ایم ؛ آن هم به زورِ هواداران این منابع مالی تهیه و پرداخت شده است . که از استانداری و شهرداری و در واقع می توان گفت که تیم های خصوصی ما هم به نوبه ی خود دولتی هستند .

جالب است ؛ بیماری کرونا باعث شد بفهمیم چه بلایی سر فوتبال مان آورده ایم . واقعاً خنده دار است ؛ اگر لیگ مان تعطیل شود ، دولت میلیاردها تومان سود می‌کند ؛ درست برعکس کل دنیا . حتی کشورهای جهان سومی .

پس کرونا برای فوتبال ما یک توفیق اجباری شد تا بفهمیم فوتبال مان از کل دنیا عقب است ؛ اما ما مثل همیشه خودمان را گول می‌زنیم و جالب‌تر این که در این شرایط که از نظر ساختاری هیچ چیز نداریم ، عجول ترین کشور برای برگزاری لیگ هستیم ؛ در صورتی که فوتبال ما در واقع باید دو سال تعطیل شود و ما ساختارمان را درست کنیم .

در این شرایط فقط چند تیم خصوصی باید ضرر و زیان دریافت کنند ؛ اما ما رفته ایم در اول صف دریافت ضرر و زیان فیفا ایستاده‌ایم و خودمان را با لیگ های معتبر دنیا مقایسه می‌کنیم و در یک صف قرار می‌دهیم .

اگر یکی از کشورها مثل ما بود ، همان روز اول با شرایطی که ایجاد شد ، لیگش را تعطیل می‌کرد ؛ اگر چند کشوری هم تاکنون تعطیل نکرده اند ، نگران قراردادهای تبلیغاتی شان هستند و این را هم کاملاً می‌دانند بازیکنی که ۶۰ روز تمرین نکرده ، جدای از بحث کرونا ، ادامه ی لیگ باعث آسیب او می‌شود .

این ماجراها امیدوارم تلنگری باشد تا بفهمیم چه قدر عقب هستیم . جالب این که دولت همه ی هزینه ها را در فوتبال انجام می‌دهد ، اما کاری کرده‌ایم که می‌ترسند پایان لیگ را اعلام کنند ؛ چون ما فرهنگ احترام گذاشتن به رای متولی فوتبال را هم نداریم . ما اگر جای تیم های لیگ فرانسه و بلژیک و هلند بودیم و از جیب مان خرج می کردیم و  فدراسیون پایان لیگ را اعلام می‌کرد ، جنگ می‌شد . همه به دنبال منافع خودمان هستیم ؛ هنوز هیچ خبری نیست ما در دنیای مجازی درگیر شدیم ؛ یکی می‌گوید ، من قهرمانم ، دیگری فریاد می زند نه قهرمان منم .

در پایان فکر می کنم بهترین تصمیم در شرایط فعلی به عنوان عضوی کوچک از جامعه این است که همه ی مربیان و تیم ها تابع رای آخر فدراسیون باشند و تنش ایجاد نکنند ، تا آن ها هم یک تصمیم قطعی بگیرند و از حضور در این شرایط پرابهام خلاص شویم . »

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه