رفتن به بالا
  • سه شنبه - 6 خرداد 1399 - 20:43
  • کد خبر : ۱۹۰۲۶
  • مشاهده :  71 بازدید
  • چاپ خبر : سقوطِ تراکتور ، شهرِ خودرو ، ماشین سازی و نساجی به لیگ یک و دو و ابطال امتیاز باشگاه‌ها

سقوطِ تراکتور ، شهرِ خودرو ، ماشین سازی و نساجی به لیگ یک و دو و ابطال امتیاز باشگاه‌ها

چهار باشگاه تهدید به کناره‌گیری از مسابقاتِ لیگِ برتر کرده و در این شرایط آیین نامه ی انضباطی تنبیهاتِ شدیدی در نظرگرفته است .

تعطیلی بیش از ۱۰۰ روزه ی مسابقات لیگ برتر و تصمیم گیری در خصوص ۹ هفته ی باقی مانده از رقابت‌ها در چند هفته ی اخیر تبدیل به یک معضل جدی برای مسوولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ شده بود و در نهایت تاریخ شروع تمرینات گروهی و ادامه ی مسابقات اعلام شد که اعتراضات زیادی به همراه داشت و در این میان مثبت بودن تست کرونای چند بازیکن و عوامل تیم‌ها باعث شد اعتراض‌ها شدت بیشتری گرفته و لحن و ادبیات متفاوتی پیدا کند .

در همین راستا شب گذشته ۴ باشگاه خصوصی لیگ برتر یعنی تراکتو ر، ماشین سازی ، شهر خودرو و نساجی با انتشار نامه‌یی مشترک خطاب به وزیر ورزش و جوانان ، مراتب اعتراض خود نسبت به برگزاری مسابقات در شرایط کنونی را اعلام کرده و عنوان کردند که در این شرایط حاضر به برگزاری رقابت‌ها نیستند .

سوای درست یا اشتباه بودن تصمیم مسوولان فدراسیون فوتبال مبنی بر ادامه ی مسابقات در شرایط کنونی و میزان محق بودن باشگاه‌های معترض قصد داریم بررسی کنیم که عواقب تصمیم این ۴ باشگاه چه خواهد بود و قانون در مورد آن چه می‌گوید .

همیشه حق با فدراسیون است ؟

پیش از این که تبعات عدم حضور در مسابقات توسط این ۴ باشگاه را بررسی کنیم قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا طبق قانون در هر شرایطی حق با فدراسیون و سازمان لیگ است و اگر تصمیم آن ها امنیت جانی و سلامت بازیکنان را به خطر انداخته و به عقیده ی اکثریت جامعه ی فوتبال تصمیمی اشتباه باشد آیا باید از آن تمکین کرد ؟ قانون در این مورد چه می‌‌گوید ؟

در آیین‌نامه ی برگزاری مسابقات چنین چیزی پیش بینی نشده است و خود همین قوانین در مورد موارد پیش بینی نشده می‌گویند که هیات رییسه ، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بر اساس بررسی شرایط موجود و قوانین بین‌المللی تصمیم خواهند گرفت و این تصمیم لازم الاجرا و غیرقابل اعتراض است .

photo_۲۰۲۰-۰۵-۲۶_۱۰-۴۰-۵۲

مشابه این تصمیم در مورد سوپر جام فصل گذشته گرفته شد که قهرمان لیگ و جام حذفی یک تیم واحد بود و قانون در مورد چنین شرایطی ساکت بود و هیات رییسه تصمیم گرفت که بدون برگزاری مسابقه ، قهرمانی سوپرجام به قهرمان مشترک لیگ و جام حذفی برسد و این ماده به آیین نامه اضافه شد . در حال حاضر هم این طور که از قوانین بر می‌آید ، فدراسیون نسبت به تصمیمی که گرفته محق است و جایی برای اعتراض و عدم تمکین وجود ندارد .

عواقب عدم حضور در مسابقات

با توجه به محتوای نامه ی ۴ باشگاه به وزیر ورزش این طور به نظر می‌رسد که این ۴ باشگاه اعلام کردند اگر به اعتراض شان رسیدگی نشده و تغییری در برنامه ی برگزاری مسابقات اعمال نشود ، تبعات تصمیم خود را به جان خریده و مسابقات را تحریم می‌کنند ، چرا که عواقبش هرچه باشد نمی‌ارزد به خاطرش جان بازیکنان و عوامل برگزاری مسابقه را به خطر بیاندازند . خب اگر فرض را بر این بگذاریم که این یک تهدید صرف نیست و قرار است به آن جامه ی عمل بپوشانند ، چه تنبیهاتی انتظارشان را می‌کشد ؟

بر اساس بند ۲۲ آیین نامه ی انضباطی فدراسیون فوتبال مصوب سال ۸۸ ، عدم حضور در یک مسابقه منجر به اعلام نتیجه ی ۳ بر صفر بازی می‌شود و اگر بیش از یک بازی متوالی یا متناوب این اتفاق بیافتد ، در صورتی که در نیم فصل نخست باشد با حذف نتایج و حذف تیم از جدول رو به رو می‌شود و اگر در نیم فصل دوم باشد با حفظ نتایج ، تیم متخلف از جدول حذف شده و تنبیهاتی برایش در نظر گرفته می‌شود .

با توجه به آن چه اعلام شده ، سخت‌ترین تنبیهات مواد ۲۰ و ۲۱ برایش در نظر گرفته می‌شود که شامل سقوط به دسته ی پایین‌تر و جرایم مالی سنگین و محرومیت اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل در تحریم مسابقات و محرومیت از امتیاز میزبانی و ورود تماشاگران خواهد بود و موارد شدید‌تر شامل سقوط به بیش از یک دسته پایین‌تر و حتی لغو امتیاز فعالیت آن باشگاه خواهد بود . با توجه به این که سرپیچی از تصمیمات فدراسیون فوتبال عواقب شدیدی دارد ، بعید نیست فدراسیون نشین‌ها برای جلوگیری از تبعات منفی بعدی ، شدید‌ترین تنبیهات آیین‌نامه‌یی را برای ۴ باشگاه مذکور در صورت اعمال تهدیدشان مبنی بر تحریم مسابقات در نظر بگیرند .

موارد آیین‌نامه‌یی را می‌توانید ببینید :

photo_۲۰۲۰-۰۵-۲۶_۱۰-۴۰-۵۲

139702240010616366193328685

139702240010616366193328685

photo_۲۰۲۰-۰۵-۲۶_۱۰-۲۰-۰۸

 

 

"ایلنا"

 

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه