رفتن به بالا
  • سه شنبه - 31 تیر 1399 - 10:29
  • کد خبر : ۱۹۴۹۸
  • مشاهده :  53 بازدید
  • چاپ خبر : ۴ هفته ی پایانیِ لیگِ یک ، جذاب‌تر از همیشه
رقابتِ شمالی‌ها برای فرار از سقوط

۴ هفته ی پایانیِ لیگِ یک ، جذاب‌تر از همیشه

دو تیم از هر یک از استان‌های کرمان و مرکزی در رقابتِ جدی برای صعود به لیگِ برترِ فوتبال هستند و چهار تیمِ شمالی برای بقا در لیگِ یک تلاش می‌کنند .

روز یکشنبه هفته ی سی‌ام مسابقات لیگ یک فوتبال به پایان رسید تا رفته رفته شانس صعود تیم‌های میانه ی جدولی از دست برود و مدعیان اصلی صعود به لیگ برتر فوتبال مشخص شوند .

با نگاهی به جدول در می‌یابیم که ۹ تیم اول جدول بخت صعود به لیگ برتر را دارند ، اما شش تیم اول جدی‌تر برای کسب دو رتبه ی نخست می‌جنگند و سایر تیم‌ها فقط روی کاغذ شانس دارند .

صعود
مس رفسنجان
نارنجی‌پوشان رفسنجان که در سال‌های گذشته بیشتر در اواسط جدول به سر می‌بردند ، پدیده ی لیگ یک این فصل بودند و از هفته‌های ابتدایی رقابت‌ها ، خود را به صدر جدول لیگ یک رساندند . شاگردان محمد ربیعی با عملکرد باثبات خود ، رفته رفته از سایر مدعیان جدا شدند و حالا تنها چهار امتیاز برای قطعی کردن صعود و هفت امتیاز تا تثبیت قهرمانی خود فاصله دارند .

البته در صورت برتری مس رفسنجان در دیدار هفته ی آینده و نیز توقف آلومینیوم در بابل ، صعود شاگردان ربیعی در فاصله ی سه هفته تا پایان رقابت‌ها قطعی خواهد شد . مس با ۵۲ گل زده صاحب بهترین خط حمله رقابت‌هاست و در چهار هفته ی باقیمانده به مصاف سه تیم مدعی صعود خواهد رفت .

مس کرمان
همنام و هم‌استانی صدرنشین رقابت‌ها از اواخر نیم‌فصل اول لیگ یک ، روندی رو به رشد داشت که این روند در نیم‌فصل دوم هم دیده می‌شد . با این حال توقف‌های بی‌جا و عملکرد بعضاً متزلزل مس کرمان در بعضی دیدارها باعث شد شاگردان مجتبی حسینی از مس رفسنجان جا بمانند .

آن ها این هفته با شکست استقلال خوزستان و با بهره بردن از باخت خانگی آلومینیوم ، به جایگاه دوم جدول بازگشتند و در هفته‌های آینده با تیم سقوط‌کرده ی علم و ادب و نیز با تیم‌های پایین جدولی نیروی زمینی و سپیدرود بازی دارند . جدال شش امتیازی و فینال‌گونه ی مس مقابل آلومینیوم در هفته ی سی‌ودوم ، نقش به سزایی در صعود یا ناکامی تیم کرمانی ایفا خواهد کرد .

آلومینیوم اراک
آلومینیوم در نیم‌فصل اول با وجود این که در نیمه ی بالایی جدول حضور داشت ، چندان به‌عنوان مدعی صعود محسوب نمی‌شد . انتصاب رسول خطیبی به‌عنوان سرمربی این تیم و چند پیروزی با این مربی اما آبی‌پوشان اراکی را به رتبه ی دوم جدول رساند .

البته دو شکست متوالی در دو هفته ی گذشته ادامه ی کار را برای آلومینیوم‌سازان سخت کرد و حتی رتبه ی دوم جدول را از آن ها گرفت . آلومینیوم در چهار هفته ی پایانی برابر سه تیم شمالی که در خطر سقوط قرار دارند ، صف‌آرایی خواهد کرد و جدال این تیم مقابل مس کرمان ، نقش بسیار پُررنگی در تعیین صعود تیم‌ها در لیگ یک ایفا می‌کند .

خوشه طلایی ساوه
طلایی‌پوشان شهر ساوه در نخستین تجربه ی حضور خود در لیگ یک ، در حد و اندازه‌های یک مدعی ظاهر شدند و رفت و برگشت محسن عاشوری در اوایل نیم‌فصل دوم نیز تاثیر چندانی در نتایج خوشه طلایی نداشت . خوشه طلایی در صورت ادامه ی نتایج متزلزل آلومینیوم می‌تواند نماینده ی استان مرکزی در لیگ برتر فصل آینده باشد و به جز دیدار مقابل مسِ صدرنشین در بازی‌های آینده به مصاف تیمِ در آستانه سقوطِ سپیدرود می‌رود که قطعاً کار سختی مقابل این تیم دارد .

نود ارومیه
تنها نماینده ی استان آذربایجان غربی در سطح بالای فوتبال کشور ، از تیمی پایین جدولی به مدعی جدی صعود به لیگ برتر تبدیل شده است . نود امسال با بیاتلوی جوان ، چهار امتیاز با جایگاه دوم جدول فاصله دارد و در هفته‌های آتی ، دو دیدار سخت مقابل مس رفسنجان و بادران پیش رو دارد .

بادران تهران
پس از سه سال تلاش بی‌فرجام در راه صعود به لیگ برتر ، بادران امسال هم از اواسط نیم‌فصل اول نتایج ضعیفی به دست آورد و شاگردان فرهاد کاظمی کم کم از صدر جدول دور شدند . آن ها با ۱۱ شکست بیشترین شکست را در میان ۱۱ تیم نخست جدول متحمل شده‌اند ، اما دو پیروزی متوالی در هفته‌های اخیر ، امید آن ها را برای صعود به لیگ برتر زنده کرد .

نارنجی‌پوشان در هفته‌های آتی به مصاف تیم‌های بالای جدولی مس رفسنجان ، نود و گل ریحان می‌روند و جدال مقابل تیم پایین جدولی سپیدرود ، دیداری دشوار برای آن ها خواهدبود .

سقوط
به‌جز علم و ادب تبریز که سقوطش به لیگ دسته دوم قطعی شده ، دو تیم دیگر از پایین جدول لیگ دویی خواهند شد ، چهار تیم شمالی ملوان ، سپیدرود ، داماش و رایکا به همراه نیروی زمینی ، اصلی‌ترین گزینه‌های سقوط هستند که نگاهی به وضعیت و دیدارهای آتی آن ها می‌اندازیم :

سپیدرود رشت
سپیدرود که فصل گذشته در لیگ برتر به میدان می‌رفت ، امسال بیش از هر تیمی خطر سقوط به لیگ دو را احساس می‌کند . سپیدرودی‌ها فصل را با نادر دست‌نشان که تاکنون چهار تیم را به لیگ برتر آورده است ، آغاز کردند ، اما نتایج ضعیفی با این مربی گرفتند و پیروزی‌های نیروی زمینی و رایکا ، آن ها را به جایگاه هفدهم جدول رسانده است .

به جز دیدار با فجرسپاسی ، سپیدرود با سرمربی کم‌تجربه خود یعنی سهیل حق‌شناس در هفته‌های پایانی ، به مصاف مس کرمان ، بادران و خوشه طلایی می‌رود که در ماراتن صعود به لیگ برتر هستند و این موضوع ، کار را برای بقای سپیدرود سخت‌تر می‌کند .

ملوان بندرانزلی
قوی سپید انزلی همانند دو فصل گذشته برای فرار از سقوط می‌جنگد . ملوان هم این فصل را با محمد احمدزاده آغاز کرد ، اما او به خاطر اختلاف با مالکان باشگاه ، از این سمت کناره‌گیری کرد . اکبر میثاقیان در چهار هفته‌یی که هدایت ملوان را بر عهده گرفته ، هفت امتیاز برای این تیم به دست آورده و پیروزی مقابل تیم سقوط کرده ی علم و ادب و نیز تیم قشقایی که انگیزه ی چندانی برای ادامه ی مسابقات (از لحاظ صعود یا فرار از سقوط) ندارد ، می‌تواند بقای ملوان را در لیگ یک تضمین کند .

ملوانان که هفته ی گذشته در دیداری شش امتیازی مقابل نیروی زمینی شکست خوردند ، دیدار حساس دیگری هم با تیم رده شانزدهمی رایکای بابل پیش رو دارند .

رایکای بابل
رایکا امسال با رحمان رضایی نتایج خوبی نگرفت و تقریباً در تمام فصل در پایین جدول حضور داشت . با حضور علی نظرمحمدی روی نیمکت رایکا ، این تیم یک تساوی و یک بُرد کسب کرده و اینک تنها به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به ملوان در سه رده ی پایانی مسابقات جای ندارد . تیم بابلی به جز دیدار سرنوشت‌ساز مقابل ملوان ، دو دیدار بسیار سخت مقابل آلومینیوم و هوادار در پیش دارد .

نیروی زمینی تهران
پس از صعود موقت از رده‌های انتهایی جدول ، نیروی زمینی در هفته‌های اخیر در خطر سقوط قرار گرفته است . البته پیروزی بسیار مهم شاگردان روانخواه مقابل ملوان سبب صعود آن ها به رتبه ی چهاردهم جدول شد و برتری در بازی حساس بعدی مقابل داماش در هفته ی سی‌ویکم ، نیروی زمینی را به رتبه ی سیزدهم جدول می‌رساند .

داماش گیلانیان
آبی‌های گیلانی در این فصل با مشکلات مالی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و مالک داماش هم در نامه‌یی به استانداری گیلان ، باشگاه را هبه کرد . این تیم بخش عمده ی فصل را در میانه‌های جدول سپری می‌کرد ، اما مسایل مالی و استعفای سرمربی داماش هم مزید بر علت شد تا این تیم به جمع تیم‌هایی که خطر سقوط را احساس می‌کنند ،‌ اضافه شود . برتری مقابل نیروی زمینی در هفته ی بعد و نیز شکست علم و ادب ، داماش را از منطقه ی خطر جدا خواهد کرد و ممکن است باعث شود آن ها تنها گیلانی ی فصل آینده ی لیگ یک باشند .

 

"خبرگزاری تسنیم"

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه