رفتن به بالا

نخستين پايگاه تخصصی فوتبال در گيلان

دوشنبه - 5 آذر 1397   ۱۶ جماد ثاني ۱۴۴۰

۱۰

گفت و گو با اندیش غفارنیا پیشکسوت ورزش والیبال بندرانزلی

این گفت و گو حاصل تلاش کاربر گرامی “سپید نیوز” ، “سروش ملت پرست” است که در آبان ماه ۹۷ جهت انتشار در اختیار این پایگاه اطلاع رسانی قرار گرفت . توضیح لازم این است که “پایگاه اطلاع رسانی سپید نیوز” یک پایگاه اختصاصی خبرهای فوتبال است اما بنا به احترام برای زحمتی که کشیده شد و همچنین تعظیم به محضر پیشکسوتان ورزش این شهر (بندرانزلی) اقدام به انتشار آن کردیم . این گفت و گو را در ذیل مطالعه می کنید .

آقای غفارنیا در ابتدا بیوگرافی و سوابق ورزشی تان را بیان نمایید .
– متولد ۱۳۲۵ در خیابان ناصرخسرو(ی) بندرانزلی . از سن ۱۲ سالگی در زمین خاکی شروع به والیبال کردم . والیبال را به صورت جدی تر در تیم آموزشگاه های انزلی با مربی گری مرحوم اسد شیرازی ادامه دادم و وارد باشگاه گیو شدم و با حمایت زنده یاد عزیز وکیل منفرد به ورزش والیبال در آن جا ادامه دادم . سپس ضمن حضور مستمر در مسابقات آموزشگاهی و کلنی ، در تیم شیلات انزلی به عنوان مربی و کاپیتان و در تیم آموزشگاه های دخترانه به عنوان مربی ایفای نقش نمودم .
تنی چند از والیبالیست های خوب و قدیمی انزلی را نام ببرید .
– رضا رحمانی ، هادی خوشزاد ، حسین شیرازی ، حمید گیل زاد ، فریدون غرقایی ، خسرو وکیل منفرد ، حسین بهاری ، هادی اندیش ، مرحوم ایرج سلامی کهن ، خسرو خسروی .
روسای گذشته ی تربیت بدنی انزلی چه میزان توجه و چه رویکردی نسبت به رشته ی ورزشی والیبال داشتند ؟
– مرحوم ناظم جاهدی ، احمد کنعانی و اصغر ولیانی در این زمینه توجه ی بهتری داشتند اما باید اذعان داشت که برای والیبال انزلی بیشترین فعالیت را انجام دادم . تاسیس باشگاه های شیلات و بندر در سال هایی که سالن سرپوشیده ی انزلی برای دیدار تیم هایی چون دخانیات تهران لبریز تماشاگر می شد ، از آن جمله است و وقتی از سال ۱۳۶۰ من رییس هیات والیبال انزلی شدم والیبال انزلی رشد کرد و بیشتر مطرح شد و چند تن از والیبالیست های انزلی حتی در سطح کشوری مطرح شدند از جمله : هادی بدرخواهان ، فرهاد پورغلامی و راستین شیرازی .
تفاوت اصلی میان ورزش در آن سال های دور – ۵،۴ دهه ی قبل – با سال های اخیر و حال حاضر چیست ؟
– آن زمان مردم با عشق و علاقه ی بسیار به سوی ورزش می رفتند چون مشکلات مالی کنونی کم تر مشاهده می شد و مهم تر این که مردم بسیار برای سلامتی شان اهمیت قایل بودند و با تعصبی تحسین برانگیز به حمایت از ورزش و تیم های ورزشی شهرشان می پرداختند ، اما متاسفانه در سال ها و دهه های اخیر ورزش شده است نوعی تجارت . در آن زمان حتی لوازم ورزشی را به هر زحمتی که بود ، خودمان تهیه می کردیم .
سطح و کیفیت والیبال انزلی در گذشته چه گونه بود ؟
– ما همواره در مسابقات کشوری حضوری خوب داشتیم و حتی با راه اندازی مسابقات کارگران در سطح کشور تیم انزلی به مقام سوم رسید که بسیار قابل توجه بود .
یک خاطره ورزشی را بیان کنید .
– در مسابقات قهرمانی کارگران کشور در اصفهان کل شرکت کنندگان را در یک سالن سرپوشیده و در وضعیتی بسیار نامطلوب به عنوان خوابگاه جای دادند . ما که از این امر شاکی بودیم ، آن قدر در شهر گشتیم تا این که ساعت ۱۱ شب مدیرکل اداره ی کار اصفهان را در منزل یافتیم و از آن جا که دکتر سام استاندار اصفهان پیشتر در استان گیلان مشغول کار بود ، شکایت مان را به وی اعلام کردیم که گفت خودتان هتل بگیرید ، ما هزینه ی آن را پرداخت خواهیم کرد و سرانجام اداره ی کار اصفهان تمام هزینه ی هتل محل اقامت تیم انزلی را متقبل شد .
این جمله را کامل کنید ؛ اندیش غفارنیا یک انزلیچی است که …
– دوست دارد به پیشکسوتان ورزش بیش از پیش توجه شود .
و در پایان سخن ناگفته یی اگر هست بشنویم .
باید با به یادآوردن گذشته ها و پیشکسوتان از وجود آن ها استفاده ی درستی کرد نه آن که به فرض مثال تا این اندازه نسبت به اسد شیرازی و اسد شیرازی ها که خدمتگزار ورزش انزلی بودند ، بی تفاوتی و کم توجهی صورت گیرد .