رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 27 آذر 1398 - 11:05
  • کد خبر : ۱۸۰۵۱
  • مشاهده :  292 بازدید
  • چاپ خبر : بیایید مرده‌پرست باقی‌ بمانیم !

بیایید مرده‌پرست باقی‌ بمانیم !

فرهنگ ما در خطر است ، نجابت ما رو به زوال است که اگر نبود ، خیلی از کاربران کم‌سال شبکه‌های اجتماعی به بهانه ی هواداری از یک تیم ، مرده و زنده ی طرف مقابل را زیر اخیه نمی‌کشیدند .

قبلاً بعضی‌ها در توصیف خصایل رفتاری مردم ایران ، به آن ها لقب «زنده‌کش مرده‌پرست» می‌دادند ؛ یک نگاه سختگیر نقادانه که پر‌بیراه هم نبود . می‌گفتند در ایران انگار هیچ زنده ی خوب و هیچ مرده ی بدی وجود ندارد ؛ یعنی شما به‌ندرت می‌بینید از یک نفر تا وقتی در قید حیات است ، تعریف و تمجید شود و قدرش را به جا بیاورند ، اما همین که طرف مُرد ، ناگهان بین همه عزیز می‌شود . می‌گفتند این خصلت ماست که محاسن زنده‌ها و معایب مرده‌ها را نبینیم . شاید خیلی از مواقع خواندن این نقدها ، لج‌مان را در‌می‌آورد و فکر می‌کردیم حق‌مان نیست که این طوری قضاوت شویم ، هرچند خودمان هم می‌دانستیم که ناظران درست می‌گویند .

حالا اما خبر بد این است که حتی از این وضعیت هم یک قدم عقب‌تر رفته‌ایم ؛ آن جا که خبر می‌رسد ، روی تابلوی نو افراشته ی خیابان مرحوم ناصر حجازی اسپری سیاه زده‌اند و نام اسطوره ی فوتبال ایران را مخدوش کرده‌اند . آفرین ؛ حالا رقت‌بارتر از همیشه شده‌ایم . حالا دیگر حتی مرده‌پرست هم نیستیم . حالا زنده‌کش مرده‌‌ستیز لقب بهتری برای ماست . قرار نیست احساساتی شویم و رفتار یک نفر یا یک گروه را به تمامی مردم نسبت بدهیم ، اما وقتی یادمان می‌آید در گوشه ی دیگری از همین خاک به بهانه کری‌خوانی فوتبالی مثل آب خوردن به مرحوم هادی نوروزی اهانت می‌شود و حتی بر وزن اسم و فامیلش شعارهای هتاکانه موزون می‌سازند ، معلوم می‌شود که وضع خراب است ؛ خراب‌تر از آن که بشود داستان را صرفاً خبط یک آدم بیمار و عقده‌یی دانست .

فرهنگ ما در خطر است ، نجابت ما رو به زوال است که اگر نبود ، خیلی از کاربران کم‌سال شبکه‌های اجتماعی به بهانه ی هواداری از یک تیم ، مرده و زنده ی طرف مقابل را زیر اخیه نمی‌کشیدند . اوضاع خوب نیست دوستان . این روزها به ژنرالی شبیه هستیم که دارد درجه‌هایش را یک‌به‌یک از دست می‌دهد . مرده‌پرستی البته ستاره ی حقیری بود روی شانه‌های مان ، اما روزگار همان را هم از ما گرفت .

"بهروز رسایلی - آی اسپورت"

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه