رفتن به بالا
  • جمعه - 13 دی 1398 - 10:58
  • کد خبر : ۱۸۱۴۸
  • مشاهده :  362 بازدید
  • چاپ خبر : ملوان بندرانزلی حقیقت رویاها (۱)
به مناسبت پنجاه سالگی باشگاه پُرافتخار ملوان بندرانزلی ؛

ملوان بندرانزلی حقیقت رویاها (۱)

ملوان تاکنون به دور از هر گونه اغراق ، نقش خطیر و ارزنده‌یی در بندرانزلی و میان مردم فوتبال فهم و جوانان بهره‌مند از استعدادها و پتانسیل‌های ورزشی و به ویژه فوتبالی داشته و همچنان خواهدداشت .

پنجاه سال (نیم قرن) از فعالیت جریان ساز و مثبت تیم فوتبال ملوان بندرانزلی گذشت .  ملوانی  که  بی هیچ اما و اگری در شناسنامه ی فوتبال ایران ، القاب افتخارآمیز و غرورانگیزی چون : طلایه دار فوتبال شهرستان ها ، سازنده ترین تیم فوتبال ، مردمی ترین تیم – نسبت به  جمعیت یک نقطه و فارغ از بوق های تبلیغاتی و رسانه یی – را زیبنده خود ساخته است ؛ حال بماند که  تا اواسط دهه ی۱۳۷۰ ؛ ملوان به یمن استمرار فتوحات ، قهرمانی ها و افتخارات توقف ناپذیر خویش خاصه در جام حذفی فوتبال باشگاه های کشور ، برترین تیم شهرستانی و گل سرسبد فوتبال شهرستان ها بود – فوتبال شهرستان هایی که نظر به تمرکزگرایی حاکم  و تبعیضات مستمر  – هرگز قابل قیاس و نسبت سنجی با فوتبال  به شدت بی ریشه ی پایتخت نبوده است …

در باره ی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی ، کتابی به نام«ملوان بندرانزلی حقیقت رویاها» مشتمل بر مجموعه ی مقالات و یادداشت ها حدفاصل سال های ۱۳۹۰- ۱۳۷۵ به چاپ رسیده است که زین پس ، هر از چندی یکی از مقالات  به دوستداران ملوان ارایه می شود . باشد که دوستداران ملوان نیز با ارایه ی دیدگاه های خویش در هر چه پربارترشدن این ادبیات فوتبالی – اجتماعی منتسب به تیم فوتبال ملوان و  جامعه ی انزلی اهتمام ورزند . لازم به ذکر است  که کلاً ۲ دسته مقالات در این کتاب به چشم می خورد : ۱-یادداشت های موردی پیرامون دیدارهای ملوان ، آمار و روند نتیجه گیری ملوان در نیم فصل و یک فصل و … ۲ – یادداشت های  کلی تر و جامع تر در باره ی تیم ملوان که جدا از بازی های سالانه و تقویم باشگاهی ،  مواردی چون تاثیر و تاثر ملوان و جامعه ی انزلی را در طی دهه ها بررسی کرده و امر خطیر تاسیس کانون هوادان ملوان را بدون کم ترین وابستگی به جریانات سیاسی و … مدنظر دارد .

 

*****

دیباچه

با درود بیکران به شما ملوانی‌های اصیل و دوستدران ملوان در هر نقطه از جهان و نیز سایر اشخاصی که با ذهنیتی قایم به ذات و تکوینی (در گذر تجارب ، حوادث ، مطالعات و پی‌جویی‌ها) ، قصد بهره‌گیری از این کتاب را دارند . امیدوارم در قالب مجموعه ی نوشتارها و مقالات گردآوری شده توانسته باشم به دور از تعصبات و جزم‌اندیشی‌های فلج کننده ، حق مطلب را پیرامون ملوان ادا کرده و زمینه‌های نقد ، واکاوی و پویایی زمینه ی مورد بحث را فراهم ساخته باشم .

تمرکز این کتاب و مطالب جای گرفته در آن تیم فوتبال ملوان بندرانزلی است . رسماً پیدایش و صدور پروانه ی فعالیت برای تیم ملوان بندرانزلی به منزله ی فرزند خلف بندرانزلی باز می‌ گردد به سال ۱۳۴۷ و گزینش نام ملوان به این خاطر بود که از سوی نیروی دریایی ۲ تیم ملوان و آرتمیس در سال ۱۳۴۶ در مسابقات فوتبال باشگاه‌های انزلی حضور یافتند و ملوان قهرمان شد و چون آن زمان تیم شهربانی ، پاس و تیم نیروی هوایی ، عقاب نام داشت ، برای سازمان نیروی دریایی هم نام مترادف با آن یعنی ملوان که تداعی‌گر بندر و دریا و … بود در نظر گرفته شد . لازم به ذکر است که از اسامی چون دریانوردان ، بایندر و تاج هم‌ صحبت به میان آمد که خوشبختانه نام ملوان اولویت یافت .

نخستین دیدار ملوان نیروی دریایی در سال ۱۳۴۸ و در چهارچوب مسابقات فوتبال باشگاه‌های انزلی و برابر تیم باشگاه گیو برگزار شد .

ملوان تاکنون به دور از هر گونه اغراق ، نقش خطیر و ارزنده‌یی در بندرانزلی و میان مردم فوتبال فهم و جوانان بهره‌مند از استعدادها و پتانسیل‌های ورزشی و به ویژه فوتبالی داشته و همچنان خواهدداشت .

طی این چهار دهه و اندی که از پیدایش ملوان می‌گذرد ، نظر به وسعت جغرافیایی کم بندرانزلی و البته کثرت تعامل ، آمیزش و احیاناً تقابل و تضارب خرده فرهنگ‌های متعدد [۱] حاضر در جامعه ی انزلی ، ملوان این ویژگی حایز اهمیت را یافت که به عنوان نمادی برآمده از روابط روزمره ، دیرپا و متغیر اجتماعی :

۱ـ عامل توازن بخش و ملایم کننده ی اصطکاک‌ها و گاه تنش‌های موجود میان بومی‌ها از طریق فوتبال و جذابیت‌های بسیارش در بندرانزلی باشد .

۲ـ و به عنوان کانون تجمیع و نمود همین خرده فرهنگ‌ها ـ حال به نام و در قالب فوتبال و علایق و روحیات مردمی گوناگون مرتبط با آن معرف هم‌سویی و همبستگی معنادار و تاثیرگذار جامعه ی انزلی در تقابل با پدیده‌های اجتماعی باشد که به یمن پیدایش ملوان ، بسیار زودتر و برجسته‌تر ، نام نامی ملوان را با جوهر عشق و شرافت در صفحات کتاب فوتبال این مرز و بوم به رشته ی تحریر در آوردند و شمال تا جنوب و شرق تا غرب نام و یاد ملوان به نیکی در اذهان مردم تثبیت شد .

نخستین دیدار ملوان بندرانزلی در بندرانزلی و در نخستین دوره ی مسابقات فوتبال سراسری باشگاه های کشور (جام تخت جمشید) در هفته ی نخست این رقابت ها روز آدینه مورخ ۹/۴/۱۳۵۲ برابر تیم نورد اهواز برگزار شد که به پیروزی ۴-۱ ملوانان انجامید .

شگفتا که ملوان با کم ترین امکانات مادی و صرفاً با اتکا به سرمایه‌های انسانی توانمند برآمده از چشمه‌های لایزال فوتبال در جای جای انزلی ، توانست از همان نخستین دوره ی جام تخت جمشید و به ویژه آن عصر زلال آدینه ۱۸ آبان ۱۳۵۲ که پاس بزرگ را در امجدیه با گل‌های دقایق ۳۳ و ۱۸ علی نیاکانی مقدم (گوش راست مهار ناشدنی) به زانو در آورد و فردایش در هفته نامه ی کیهان ورزشی تیترهای درشتی در شرح پیروزی ملوان بر پاس رقم خورد :

ملوانان غول فوتبال پایتخت را کشتند ! و نوار کهنه ی یک انحصار پاره شد .

تراکم نگاه‌های فوتبالی را که متوجه ی مرکز و تیم‌های عزیز در دانه ی نظام سلطنتی بود ، متکثر ساخته و با طلایه‌داری ملوان جریانی نو ، نگرشی منطقی و هوایی تازه به نام فوتبال شهرستان ها پدید آمد .

از همان اوایل نظر به سطح والای کیفیت تکنیکی و تاکتیکی و روحیه ی تهاجمی فوق‌العاده ی ملوانان ، از ملوان به عنوان یک مکتب فوتبال یاد می‌شد و دوستداران ملوان دور و نزدیک در استادیوم‌ها و در حمایت از ملوان‌شان فریاد سر می‌دادند :

ملوان آی ملوان                    آژاکس ایران ملوان

… و گذشت و گذشت و گذشت . من که از همان ۸ـ۷ سالگی همدل و همراه بودم با ملوان ، فتوحات ، افتخارات و خانواده ی بزرگش ، به دنبال هجرت مصیبت‌بار از بندرانزلی به پایتخت در ۱۶ تیر ۱۳۷۳ … نیاز روانی هر چه بیشتری به ملوان و ملودی روح نواز و جان بخشی یافتم که از درونی‌ترین لایه‌های حیات و حضور قوی سپید خزر به گوش جان می‌رسید و گفتن و نوشتن از ملوان و گفت و گو با نسل اولی‌ها و پیشکسوتان ملوان را همواره مدنظر داشتم تا افزون بر اهمیت قایل شدن برای ملوان ـ حتی در اعماق غربت ـ با توجه به پیوند درونی و تفکیک‌ناپذیر میان ملوان ، بندرانزلی و غازیان ، با رشته‌های حسی و معنوی نامریی ، یگانگی خود را با آن ها تثبیت کنم .

کوتاه سخن آن که آن چه پیش روی تان است ، دل نوشته‌ها و مقالاتی پیرامون ملوان در فاصله ی سال‌های ۱۳۹۰-۱۳۷۴ با اشاره به مواردی است چون : موجودیت ملوان ، تاثیرات خرد و کلانش بر جغرافیای فوتبال ، دوستداران ملوان ، صاحبان و سرمایه‌های حقیقی ملوان و ملوان سرمایه ی معنوی بندرانزلی و گیلان ، کانون مستقل دوستداران ملوان ، خلاء ساختاری و موردی مدیریت در ملوان ، چرایی و چه گونگی فاصله افتادن میان دوستداران ملوان و چه گونگی گذر از این فاصله‌های مقطعی ، اهمیت نقش پیشکسوتان دلسوز ملوان و … در پایان به امید گسترده بالی دوباره و پرواز ابدی قوی سپید خزر ، ملوان بندرانزلی در آسمان عشق و آزادی ، پذیرای رهنمودها ، پیشنهادها و انتقادات شما نیکان می‌باشم .

بندرانزلی – سروش ملت پرست

 

[۱] . گیلکی ، ترکی ، تالشی ، مسیحی ، ارمنی و …

 

"ادامه دارد"

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه