رفتن به بالا
  • یکشنبه - 20 بهمن 1398 - 10:26
  • کد خبر : ۱۸۴۹۰
  • مشاهده :  272 بازدید
  • چاپ خبر : سایه‌روشن‌های سرمربی جدید تیم ملی

سایه‌روشن‌های سرمربی جدید تیم ملی

دراگان اسکوچیچ ، سرمربی جدید تیم ملی نکات مثبت و منفی زیادی را پیرامون خود دارد .

دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی جدید تیم ملی ایران انتخاب شد تا نفر اول نیمکت تیم بزرگسالان در چهار بازی حساس پیش رو در مرحله ی دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و دور نهایی انتخابی جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ چین باشد .

به محض انتخاب این سرمربی کروات پالس‌های مثبت و منفی زیادی به وجود آمد . دسته‌یی این انتخاب را منطقی و مثبت ارزیابی کردند و بعضی دیگر آن را منفی و توهین به مربیان داخلی قلمداد پنداشتند . اما اگر کمی منطقی به این مساله توجه داشته باشیم ، انتخاب اسکوچیچ نکات مثبت و منفی زیادی را در دل خود جای داده است .

+ آشنا به فوتبال ایران

حدود هفت سال است که دراگان اسکوچیچ به فوتبال ایران آمده و در این مدت به تیم و کشور دیگری نرفته است . ملوان بندرانزلی ، فولاد خوزستان ، خونه به خونه ی بابل و صنعت نفت آبادان چهار تیم تحت هدایت او بوده‌اند . او با فوتبال ایران و طرز فوتبال بازی کردن بازیکنان ایرانی و سلیقه ی علاقه مندان ایرانی آشناست و این یک حسن بزرگ است . هر مربی ی خارجی اگر می‌خواست به فوتبال ایران بیاید ، نیاز به زمان داشت تا خودش را با شرایط جدید وفق دهد اما اسکو این مشکل را ندارد و با توجه به نزدیکی مسابقات ، این یک فاکتور مثبت و مهم محسوب می‌شود .

– عدم سابقه ی ملی

تیم ملی فوتبال ایران اولین تجربه ی ملی اسکوچیچ در دوران ۱۵ ساله ی مربیگری‌اش است . او پیش از این در ۹ باشگاه حاضر بوده و دهمین تجربه ی کاری‌اش ، تیم ملی بزرگسالان ایران است . کار کردن در سطح باشگاهی و ملی باهم تفاوت‌های فراوانی دارد و همین مساله نگران‌کننده خواهد بود . ۲ سرمربی ی قبلی تیم ملی کاملاً در فضای ملی کار کرده بودند و با این قضیه آشنا بودند .

+ تفکرات هجومی مطابق با سلیقه ی فوتبال ایران

اسکوچیچ یک مربی با تفکرات هجومی است . دقیقاً همان چیزی که فوتبالدوستان ایرانی به آن علاقه دارند . تیم‌های تحت هدایت او فوتبال بابرنامه و روبه جلویی را کار می‌کنند و این همان چیزی است که پتانسیلش در بین بازیکنان تیم ملی نیز دیده می‌شود .

– عدم حضور در تیم‌های بزرگ

پیش‌تر گفته شد که اسکو تجربه ی حضور در سطح ملی را به عنوان سرمربی و حتی بازیکن ندارد . اما او در سطح باشگاهی نیز نتوانسته در بالاترین سطح حضور داشته باشد . سرمربی گری در یک تیم متوسط کروات ، یک تیم متوسط اسلوونیایی ، ۲ تیم شناخته‌شده ی عربی و چند تیم متوسط و حتی دسته دومی در لیگ ایران ، آن چیزی است که اسکو از خودش به جا گذاشته است . حال باید دید در بزرگ ترین چالش دوران مربی گری خود چه عملکردی دارد .

+ پروازی نیست ؛ ارزان است و قابل کنترل

شنیده می‌شود او با حدود ۲۰۰ هزار دلار و حتی به صورت ریالی با فدراسیون فوتبال به توافق رسیده است . بدون تردید او از گزینه‌های داخلی که کاندید شده بودند ، مبلغ بیشتری را دریافت نمی‌کند و این یعنی دیگر دغدغه ی شکایت و غرامت تا حد زیادی وجود ندارد . با توجه به جمیع جهات او برای فدراسیون در حال حاضر نمی‌تواند دست بالا را داشته باشد و با شرایط فدراسیون کنار می‌آید . در کنار اسکو حتماً دستیار ایرانی حضور دارد . با حضور این مرد کروات دیگر نگران پروازی بودنش نیستیم . او تقریباً به صورت کامل در ایران حضور دارد و خبری از مرخصی‌های بلند مدت و خسته‌کننده نیست .

– کارنامه ی کم‌عنوان

بازهم به گذشته این مرد ۵۱ ساله باز می‌گردیم . او در همان باشگاه‌هایی که فعالیت داشته ، نتوانسته عناوین زیادی را به دست بیاورد . ۳ قهرمانی با ریِکای کرواسی و اینتربلاک اسلوونی که هیچ کدام در لیگ نبوده و از آخرین عنوان ۱۲ سال می‌گذرد . با این حال او نتایج جالب توجهی را در این سال ها به دست آورده که با توجه به کیفیت تیم‌هایی که سرمربی‌شان بوده ، هیچ کدام در حد قهرمانی نبوده‌اند .

+ آشنا به فوتبال عربی

۲بازی حساس پیش روی تیم ملی ایران در این مرحله با بحرین و عراق است . ۲ تیم عربی که شرایط بازی با آن ها بسیار مهم خواهد بود . اسکوچیچ سابقه ی حضور در تیم العربی کویت و النصر عربستان را دارد و با فوتبال حوزه ی خلیج فارس آشناست و این مساله می‌تواند به او و تیم ملی ایران در ۲ مسابقه ی مذکور کمک کند . در صورت صعود تیم ملی به مرحله ی بعد نیز قطعاً رقبای عربی خواهیم داشت که این آشنایی بازهم برای کادرِفنی و بازیکنان یک نکته ی مثبت محسوب می‌شود .

– پسرفت نیمکت تیم ملی از لحاظ نام و اعتبار

نیمکت تیم ملی ایران بعد از سال ۲۰۱۱ به این سمت در اختیار ۲ مربی بوده که از لحاظ اعتبار و شهرت در وضعیت بسیار خوبی قرار داشتند . کی‌روش در کارنامه‌اش سرمربی گری تیم ملی پرتغال و باشگاه رئال مادرید و چند تیم دیگر وجود داشت و مارک ویلموتس نیز یکی از بزرگ ترین فوتبالیست‌های تاریخ بلژیک و همچنین سرمربی ی پیشین این تیم به حساب می‌آمد . اما اسکوچیچ سابقه ی بازی ملی ندارد و در دنیای مربی گری نیز شخص شناخته شده‌یی نیست .

+ می‌شود او را دوست داشت

اسکوچیچ یک سرمربی کاریزماتیک است . شخصیت او به شخصیت ایرانی‌ها نزدیک است ؛ مثل اکثر کروات‌هایی که به فوتبال ما آمده‌اند . گاهی اوقات شوخ است و گاهی اوقات عصبی . او از آن دست مربیان به حساب می‌آید که خیلی زود می‌تواند در دل هواداران برای خود جا باز کند و دوست داشته شود . خاصیتی که در مارک ویلموتس وجود نداشت .

– نزدیکان نه‌چندان قابل اعتماد

آخرین و شاید مهم ترین نگرانی پیرامون اسکوچیچ این است که او در این سال هایی که به فوتبال ایران آمده ، نزدیکان چندان خوشنام و مورد اعتمادی را ندارد و همین مساله حواشی را درباره ی او به وجود آورده است . مطمئناً با حضور در تیم ملی ایران و ذره‌بینی که رسانه‌ها و مردم برای رصد او در اختیار دارند ، باعث می‌شود تا همه چیز به صورت دقیق‌تر مشخص شود . گرچه خود اسکوچیچ هم می‌داند که در بزرگ ترین چالش مربی گری خود باید مراقب همه ی اتفاقات حول و حوش خود باشد .

 

"ایرنا"

 

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه