رفتن به بالا
  • یکشنبه - 21 اردیبهشت 1399 - 11:10
  • کد خبر : ۱۸۹۶۱
  • مشاهده :  191 بازدید
  • چاپ خبر : خطرهای برگزاریِ ادامه ی لیگِ نوزدهم از نگاه یک پزشکِ ورزشی

خطرهای برگزاریِ ادامه ی لیگِ نوزدهم از نگاه یک پزشکِ ورزشی

یک پزشکِ ورزشی معتقد است ادامه یافتنِ لیگِ نوزدهم می‌تواند احتمالِ مبتلا شدنِ بازیکنان به ویروسِ کرونا را افزایش دهد .

دکتر مجید صادقی ، پزشک ورزشی و دکتر پیشین تیم فوتبال تراکتور درباره ی ادامه ی پیدا کردن لیگ نوزدهم و خطرهایی که بازیکنان را تهدید می‌کند ، گفت : به هر حال شروع دوباره در این شرایط یک سری خوبی‌ها و یک سری بدی‌ها دارد اما از نظر پزشکی و با توجه به وضعیت ایران ، برگزاری ادامه ی لیگ نوزدهم می‌تواند ریسک بزرگی باشد .

او ادامه داد : سازمان لیگ وقت کمی برای برگزاری ادامه ی بازی‌ها دارد و در نتیجه فشرده شدن برنامه ی تیم ها امکانات مصدومیت را افزایش می‌دهد . البته حدود یک ماه تا شروع لیگ فرصت است و تیم‌ها می‌توانند بدنسازی نسبتاً خوبی داشته باشند اما استراحت زیاد بازیکنان در این مدت و بهداشتی نبودن فضای تمرینی باشگاه‌ها می‌تواند خطر مصدومیت‌های عضله‌یی و مبتلا شدن به ویروس کرونا را افزایش دهد . من همیشه به بازیکنان توصیه می‌کردم که در صورت وجود تعطیلی طولانی در زمان بین پایان لیگ و شروع لیگ بعدی ، حدود ۱۰ روز استراحت کامل کنند و سپس با شیب ملایمی تمرینات خود را آغاز کنند و با پزشک و مربی بدنساز به صورت آنلاین هماهنگ باشند .

صادقی اضافه کرد : تیم‌ها و بدنسازها اگر بتوانند بازیکنان را با شیب ملایمی به سطح آمادگی برسانند ، احتمال ایجاد مصدومیت‌های عضله‌یی را کاهش می‌دهند اما باشگاه‌ها باید حواس‌شان به نکایت بهداشتی و رعایت فاصله ی اجتماعی بین بازیکنان برای مبتلا نشدن به ویروس کرونا باشند . خدایی ناکرده اگر بازیکنانی به این ویروس مبتلا شوند ، با توجه به ارتباط با سایر بازیکنان و اعضای باشگاه می‌تواند برای کل جامعه ی فوتبال ایران خطرساز باشد . پس بهتر است تا جایی که می‌شود بازیکنان انفرادی و به دور از یکدیگر تمرین کنند و سعی کنند روی نیمکت‌ها هم با فاصله از یکدیگر بنشینند .

او درباره ی بروز مشکلات ریوی توسط این ویروس گفت : اگر بازیکنی به کرونا مبتلا شود ، حداقل ۱۴ روز باید قرنطینه شود و اگر این ویروس با ریه ی آن بازیکن وارد چالش شود ، او به احتمال زیاد تا ماه‌ها نتواند بازی کند . بازیکنان و ورزشکاران شاید از نظر عضله‌یی قوی باشند اما پس از هر تمرین سیستم ایمنی بدن آن‌ها به خاطر فعالیت زیاد کاهش پیدا می‌کند و این می‌تواند خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا را افزایش دهد . به همین خاطر برگزاری ادامه ی لیگ برتر ریسک بزرگی است و باید کوچک ترین نکات بهداشتی هم رعایت شود تا قشر عظیمی از جامعه ی ما دچار مصدومیت و ویروس کرونا نشود .

 

"ایسنا"

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه