رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۹
  • کد خبر : ۲۲۹۷۸
  • مشاهده :  442 بازدید
  • چاپ خبر : لیگِ یک در مردابی به نامِ انتقالِ امتیاز !

لیگِ یک در مردابی به نامِ انتقالِ امتیاز !

در حالی که تنها حدودِ یک ماه به آغازِ مسابقاتِ لیگِ آزادگان باقی مانده اما وضعیتِ بسیاری از تیم‌های حاضر در این مسابقات مشخص نیست .

لیگ یک فوتبال کشور به احتمال زیاد از هفته ی دوم ماه مهر آغازمی‌شود . تیم‌های سایپا و ماشین سازی تبریز به عنوان سقوط کننده‌های لیگ برتر و مس شهربابک به همراه شهرداری همدان به عنوان صعود کننده‌های لیگ دسته دوم ، اعضای جدید لیگ آزادگان هستند . آخرین تیم حاضر در مسابقات فصل جدید نیز پس از دیدار پلی‌آف بین دو تیم لیگ دویی شهرداری بندرماهشهر و ویستا توربین تهران مشخص خواهدشد .

با وجود این که برخی از تیم‌های حاضر در این مسابقات نقل و انتقالات و حتی تمرینات شان را هم شروع کرده‌اند ، اما تعدادی از تیم‌ها هنوز وضعیت نامشخصی دارند به طوری که حتی تکلیف سرمربی و کادرفنی آن‌ها روشن نیست و علاوه بر این برخی باشگاه‌ها نیز به دنبال واگذاری امتیاز خود هستند .

موضوع واگذاری امتیاز ، یکی از معضلات فوتبال ایران است که به نظر می‌رسد این رویه سال به سال شدت بیشتری پیدامی‌کند . این مساله نه تنها اهالی فوتبال و هواداران بلکه بدون شک مسوولان و برگزارکنندگان مسابقات لیگ یک و پایین‌تر را بسیار آزار می‌دهد . به همین خاطر لازم است که مدیران ارشد فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تدبیری جدی برای این معضل بزرگ اتخاذکنند .

بی توجهی مدیران فوتبال کشور به وضعیت باشگاه‌ها در سطوح مختلف و انفعال آن‌ها در قبال مشکلات و موانع موجود ، نه تنها روز به روز به افت کیفی فوتبال کشور و نابود شدن تیم‌های مردمی کمک می‌کند بلکه باعث حضور افراد متفرقه و نامربوط به فوتبال و حتی ورزش در این عرصه می‌شود .

افرادی که هدفی به جز تبلیغ برای کسب و کار و تجارت خودشان ندارند بدون این که ذره‌یی به رشد و توسعه ی فوتبال کمک کنند ، در کنار تیم‌ها حاضر می‌شوند و با گرفتن عکس‌های یادگاری در کنار بازیکنان و تیم‌ها شهرت قابل توجهی بین مردم یک منطقه یا شهر پیدامی‌کنند . برخی از آن‌ها نیز به بهانه‌های مختلف نام خودشان را در رسانه‌ها و حتی روی آنتن زنده ی تلویزیونی مطرح می‌کنند تا به شهرت بیشتری برای رسیدن به ریال‌های بیشتر دست پیداکنند . این اتفاق مانند آن چه که برای گل ریحان البرز رخ داد فقط و فقط به اعتبار و حیثیت جامعه ی فوتبال ضربه می‌زند و می‌توان گفت لکه ی بزرگ سیاهی است که تخته ی سفید فوتبال را به بدترین حالت ، زشت و ناپسند کرده است .

در زیر نگاهی داریم به وضعیت تیم‌های حاضر در این فصل رقابت‌های لیگ آزادگان در حدود یک ماه مانده به آغاز این تورنمنت طولانی :

آرمان گهر سیرجان

در فصل گذشته کار خودش را با ۴۷ امتیاز و در رده ی نهم به پایان رساند . شاید مهم ترین اتفاق روزهای اخیر این تیم انتقال حسن شوشتری به سپاهان مدعی در لیگ برتر باشد . آرمان گهر با هدایت قاسم شهبا در مسابقات فصل گذشته کار کرد اما برای فصل جدید قرار است در جلسه با مدیران باشگاه تکلیف سرمربی تیم مشخص شود .

استقلال خوزستان

قانون منع هزینه کرد دولتی برای تیم‌های فوتبال این بار به سراغ استقلال خوزستان آمده و گروه ملی صنعتی فولاد ایران قصد دارد به این بهانه ، امتیاز قهرمانِ فصل پانزدهم لیگ برتر را واگذار کند . به همین خاطر هنوز هیچ کدام از اعضای این باشگاه تکلیف خودشان را نمی‌دانند . امیرخلیفه اصل در فصل گذشته این تیم را تا مقطعی مدعی صعود به لیگ برتر نگه داشت اما مشکلات مختلف که عموماً ناشی از کمبودهای مالی بودند ، مانع از بازگشت قهرمان ایران به لیگ برتر شد و این تیم کار خودش را با ۵۲ امتیاز و در رده ی ششم به پایان رساند .

موضوع واگذاری امتیاز استقلال خوزستان واکنش منفی را در این استان به همراه داشت . عبدالکاظم طالقانی رییس هیات فوتبال خوزستان در نامه‌یی به استاندار و نمایندگان مجلس به این مساله اعتراض و اشاره کرد که تیم‌های تهرانی ، اصفهانی و کرمانی هم از بودجه ی دولتی استفاده می‌کنند . وی در بخشی از این نامه عنوان کرد : “آیا سزاوار است کارخانه‌هایی که این همه معضلات اجتماعی و زیست محیطی در این شهر ایجاد می‌کنند ، قدمی در جهت مشارکت توسعه ی پایدار شامل بهداشت ، ورزش و رفاه اجتماعی بر ندارند ؟”

علاوه بر این امیر خلیفه اصل سرمربی تیم نیز در گفت‌وگو با فارس (اینجا بخوانید) اعلام کرد استقلال خوزستان با کمک مسوولان می‌توانست به لیگ برتر صعود کند و اگر این اتفاق می‌افتاد در کنار قهرمانی فولاد در جام حذفی برای مردم خوزستان اتفاقی به یادماندنی می‌شد . وی همچنین عنوان کرد که موضوع واگذاری امتیاز باشگاه باعث یاس و ناامیدی مردم شهر و استان شده است .

استقلال ملاثانی

این تیم با هدایت ابراهیم اشکش کار خودش را با ۴۲ متیاز و حضور در پله ی سیزدهم به پایان رساند . چندی پیش مهدی علیزاده مالک این باشگاه اعلام کرد به خاطر مشکلات موجود قصددارد امتیاز باشگاه را به خارج از استان منتقل کند و با شرایط فعلی امکان ادامه ی فعالیت را ندارد . به این ترتیب وضعیت استقلال ملاثانی نیز برای شروع به کار فصل جدید مشخص نیست .

بادران تهران

بادران با هدایت امید روانخواه با ۶۰ امتیاز در رده ی سوم به کار خودش پایان داد و فقط به خاطر تفاضل گل کم تر نسبت به فجرسپاسی و هوادار از رسیدن به لیگ برتر بازماند .

پس از پایان مسابقات ، شایعه ی فروش امتیاز این باشگاه به شمس آذرقزوین مطرح شد اما مالک بادران اعلام کرد اگرچه انگیزه ی تیمداری ندارد اما به کار خودش ادامه می‌دهد . وی همچنین اعلام کرد که دخترش مدیرعامل و خودش رییس هیات مدیره ی باشگاه هستند . بر اساس اعلام رسمی این باشگاه تهرانی ، تمرینات و تست گیری فصل جدید تیم فوتبال بزرگسالان از روز دوشنبه هشتم شهریور در زمین شماره ی ۳ ورزشگاه آزادی آغاز شده است .

پارس جنوبی جم

این تیم در فصلی که گذشت با هدایت محمد نصرتی در نهایت با کسب ۴۸ امتیاز و رتبه ی دهم به کار خودش خاتمه داد . برای شروع فصل جدید حمید افشاری مدیرعامل باشگاه ایمان رزاقی راد را جانشین نصرتی کرد و تمرینات تیم با حضور سرمربی جدید استارت خورد .

خوشه طلایی ساوه

وحید بیاتلو نتایج خوبی با این تیم کسب کرد و توانست نماینده ی ساوه را از انتهای جدول جداکند و در پایان فصل با ۴۹ امتیاز به رتبه ی هشتم برساند . با این حال مدتی پیش مدیرعامل خوشه طلایی با ارسال نامه‌یی به رییس هیات فوتبال استان مرکزی به دلیل نبود امکانات مانند خوابگاه و زمین تمرین و همچنین مشکلات عدیده ی مالی خواهان صدور مجوز برای انتقال امتیاز این باشگاه به خارج از استان شد .

خیبر خرم آباد

در اواخر فصلی که گذشت محسن عاشوری جانشین عبدالله ویسی روی نیمکت خیبر شد و این تیم کار خودش را با ۴۹ امتیاز و کسب رتبه ی هفتم به پایان رساند . اکنون خیبر مشغول فعالیت در بازار نقل و انتقالات است . تاکنون بازیکن زیادی جذب این تیم شده‌اند و به نظر می‌رسد مسوولان و کادرفنی این تیم عزم شان را برای صود به لیگ برتر در فصل جدید جزم کرده‌اند . البته شایعاتی در خصوص حضور مهدی رحمتی روی نیمکت خیبر و رفتن عاشوری به سایپا شنیده می‌شود که باید دید تا شروع مسابقات چه اتفاقی خواهدافتاد .

رایکای بابل

رایکا با هدایت پیروز قربانی توانست از منطقه ی سقوط فرار و کارخودش را با ۴۳ امتیاز در رتبه ی دوازدهم به پایان برساند . امتیاز این تیم پیش از این به خونه به خونه تعلق داشت و حالا مالکان باشگاه قصد دارند امتیاز رایکا را واگذار کنند . بر اساس اعلام یکی از مالکان فعلی رایکا این باشگاه حدود ۳ میلیارد تومان بدهی دارد . در حال حاضر مذاکراتی بین مالکان فعلی رایکا ، مجوعه‌یی به نام دریا و مسوولین ورزشی مازندران انجام شده اما هنوز اتفاقی در خصوص انتقال قطعی امتیاز رخ نداده است .

سایپا

پس از فراز کمالوند ، سعید اخباری هم نتوانست تیم صنعتی تهران را از انتهای جدول جداکند . به این ترتیب این تیم موفق به بقا در لیگ برتر نشد و در نهایت با ۲۶ امتیاز در رده ی پانزدهم قرار گرفت تا به دسته ی پایین‌تر سقوط کند . در حال حاضر سعید اخباری ، سیروس پورموسوی و محسن بیاتی نیا گزینه‌هایی هستند که از آن‌ها به عنوان سرمربی نارنجی پوشان نام برده می‌شود . حتی گفته می‌شود محسن عاشوری از خیبر جدا و سرمربی سایپا خواهدشد . این در حالی است که تعدادی از بازیکنان سایپا با شروع نقل و انتقالات تابستانی از این تیم جدا و به تیم‌های لیگ برتری پیوستند .

شاهین شهرداری بوشهر

داود مهابادی این تیم را با ۵۳ امتیاز و حضور در رتبه ی پنجم جدول به انتهای لیگ رساند . در حال حاضر وضعیت تیم محبوب بوشهر هم مشخص نیست . گفته می‌شود که شهرداری دیگر قصد تیمداری ندارد و قرار است در جلسه‌یی که به زودی برگزار می‌شود در این خصوص تصمیم گیری و تعین تکلیف شود .

شهرداری آستارا

قهرمان نیم فصل اول لیگ آزادگان ، در نیم فصل دوم فرازونشیب‌های زیادی را تجربه کرد . پایان رافت ، احمد جمشیدیان و نادر عزت‌اللهی به صورت متناوب هدایت تیم را در طول فصل گذشته بر عهده داشتند و در نهایت تیم آستارا با فرار از منطقه ی سقوط ۴۱ امتیازی شد و روی پله پانزدهم کار خودش را به پایان رساند . پس از پایان فصل فرشاد پیوس به عنوان سرمربی جدید تیم معرفی شد و در حال حاضر تست گیری تیم برای فصل جدید انجام شده است .

شهرداری همدان

رضا طلایی‌منش این تیم را به لیگ یک رساند و حالا قرارداد او برای یک فصل دیگر تمدید شده تا کادرفنی بومی به کارخودش ادامه بدهد . شهرداری همدان با جذب بازیکنان جدید و تمدید قرارداد تعداد زیادی از بازیکنان فصل گذشته کارش در نقل و انتقالات تابستانی را آغاز کرده و قرار است از امروز (شنبه ۱۳ شهریور) تمرینات این تیم آغاز شود .

قشقایی شیراز

این تیم با هدایت داریوش هرمزی توانست به هرترتیبی شده سهمیه ی استان فارس را حفظ کند و با ۴۲ امتیاز و کسب رتبه ی چهاردهم به کار خودش پایان بدهد . پس از پایان فصل صحبت هایی مبنی بر خداحافظی هرمزی مطرح شد و هنوز مشخص نیست که برنامه ی باشگاه برای انتخاب کادرفنی چیست . این در حالی است که مدیرعامل باشگاه که در طول فصل از عدم حمایت استانی گله‌مند بود ، ماه گذشته با ارسال نامه‌یی به هیات فوتبال فارس خواهان انتقال امتیاز به خارج از این استان شده است .

ماشین سازی تبریز

تیم قدیمی و ریشه دار شمالغرب ایران ، در فصل گذشته لیگ برتر چه در سطح مدیریت و چه در کادرفنی آن قدر تغییر و تحول را تجربه کرد که با ۱۴ امتیاز روی پله ی آخر ایستاد و در نهایت راهی لیگ آزادگان شد . با وجود نزدیکی شروع مسابقات فصل جدید ، هنوز تکلیف ادامه ی همکاری با علیرضا اکبرپور مشخص نیست . ضمن این که پنجره ی نقل و انتقالاتی این باشگاه به علت بدهی‌های قبلی هنوز بسته است . با این حال بر اساس اعلام رسمی ، تمرینات تیم از روز یکشنبه ۱۴ شهریور با بازیکنانی که قرارداد دارند ، آغازمی‌شود .

مس شهر بابک

این تیم با هدایت وحید رضایی پس از پیروزی مقابل شهرداری همدان در بازی فینال ، به مقام قهرمانی لیگ دسته دوم رسید و در حال حاضر مشغول آماده سازی جهت حضور در فصل جدید لیگ یک است . خبری در خصوص تغییرات کادرفنی وجود ندارد و به نظر می‌رسد مس شهر بابک با هدایت رضایی وارد مسابقات لیگ یک خواهدشد .

مس کرمان

هدایت تیم مدعی صعود پس از این که با رضا مهاجری در هفته ی بیست و نهم مقابل بادران شکست خورد ، به فرهاد کاظمی رسید اما با این مربی نیز در نهایت نتوانست به کورس صعود برگردد و با کسب ۵۵ امتیاز به رتبه ی چهارم اکتفاکرد . برای فصل جدید محمد کهندل به عنوان مدیرعامل و فرزاد حسین خانی به عنوان سرمربی انتخاب شدند که هر دو سابقه ی بازی در این تیم را دارند . مس کرمان از معدود تیم‌هایی است که به صورت جدی مشغول فعالیت در بازار نقل و انتقالات تابستانی شده است .

ملوان بندرانزلی

شمالی محبوب ، با مدیرعاملی پژمان نوری و سرمربی گری مازیار زارع در فصل جدید به کار خودش ادامه خواهدداد . در فصل گذشته این تیم با ۴۶ امتیاز و رتبه ی یازدهم به کار خودش پایان داد اما شروع زودهنگام فعالیت در بازار نقل و انتقالات و استارت تمرینات از روز دوشنبه ۸ شهریور نشان می‌دهد به دنبال کسب موفقیت در فصل جدید است .

 

"خبرگزاری فارس"

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه