رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
  • کد خبر : ۲۳۰۱۲
  • مشاهده :  96 بازدید
  • چاپ خبر : به این نام احترام بگذاریم ؛ دراگان اسکوچیچ

به این نام احترام بگذاریم ؛ دراگان اسکوچیچ

سلیقه در این میان شاید خیلی مهم نیست ، دیگر زمانِ آن رسیده به این نام احترام بگذاریم ؛ دراگان اسکوچیچ .

۱۷ بهمن ۹۸ و روز دربی برگشت بین استقلال و پرسپولیس بود که در انتظار شنیدن اسم سرمربی جدید تیم ملی از بین دو گزینه ی علی دایی و امیر قلعه نویی بودیم و به یک باره یک نام متفاوت هدایت تیم ملی ایران را به عهده گرفت ؛ این انتخاب به‌قدری غیرمنتظره بود که فوتبالی ها از دوست و آشنا و نزدیک ترین منابع خود به دنبال صحت این خبر بودند ، اما دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شده بود .

برخی می گفتند در بدترین زمان ممکن هدایت تیم ملی را به عهده گرفته است . ما مستاصل از دو شکست تلخ برابر عراق و بحرین ، در حال بدرقه ی مارک ویلموتس با انباشته یی غیرقابل باور از بدهی بودیم که نوبت به او رسید . آن هایی که این انتخاب را قبول نداشتند ، از دراگان اسکوچیچ به عنوان “سرمربی سابق خونه به خونه” نام برده و این گونه ابراز خشم می کردند و عده یی نیز به کارنامه ی قابل قبول هم نسلان او اشاره کرده و حداقل در آن شرایط و در بین گزینه های موجود از این انتخاب استقبال کردند . اما تقریباً کسی خیلی هم از حضور او روی نیمکت تیم ملی استقبال نکرد و سرمربی کروات در شرایطی بسیار دشوار کارش را آغازکرد .

اولین بار نامش را در ملوان شنیدیم و آن روزی که استقلال تحت هدایت ژنرال را در انزلی با چهار گل بدرقه کرد ، از نزدیک متوجه شدیم دراگان اسکوچیچ ماموریت خود را در فوتبال ایران آغاز کرده است . در ادامه هر از چندگاهی تصور می کردیم تیم های او فوتبال باکیفیتی ارایه می دهند و در نهایت نوبت به قمار تیم ملی رسید .

شیوع ویروس کرونا فرصت داد تا التهاب ناشی از این انتخاب کاهش یابد . دراگان اسکوچیچ اما برای همدل کردن تیم ملی به بلژیک و روسیه و اینور و آنور دنیا سفر کرد تا چشم در چشم ، به ستاره های بزرگ تیم ملی نشان دهد قرار است در ماموریت بسیار دشوار دور برگشت ، او روی نیمکت ایران حضوریابد . حتی در این مدت و قبل از اولین بازی رسمی دراگان نیز شایعاتی در مورد احتمال جدایی این سرمربی منتشر شد و بالاخره نوبت به چهارگانه ی غیرممکن آن هم در شرایطی رسید که از حداقل حق خود یعنی میزبانی محروم بودیم .

در مقابل هنگ کنگ چندان خوب نبودیم ، اما بحرین و در روز پایانی عراق را به راحتی مغلوب کردیم و راهی دور نهایی شدیم . آن نتایج و حضور در دور دوم مقدماتی به خودی خود دستاورد بزرگی محسوب نمی شود ، اما مهم ترین منتقدان دراگان اسکوچیچ  نیز ته دل خود می دانستند سابقه ی فوتبال ایران در مقابل نام های رقیب چندان درخشان نبوده و حتی در بهترین روزهای بعد از انقلاب خود مقابل بحرین و عراق به مشکل خورده بودیم .

حتی وقتی بعد از آن چهار نتیجه ی درخشان به ایران بازگشتیم هم رییس فدراسیون رغبت چندانی به حمایت بی شایبه از دراگان اسکوچیچ نشان نداد . گاهی ستاره های تیم ملی نیز بی دلیل شرایط فعلی را با روزهای قبل مقایسه کرده و شاید ناخواسته در مسیر کاهش اتوریته این سرمربی گام برداشتند ، اما دراگان سکوت کرده و به مانند دور اول ، به کارش ادامه داد .

فوتبال ورای سلایق ، بازی آمار و ارقام است ؛ در صورتی که این تئوری را قبول داریم این آمار را هم مرور کنیم ؛ پنج کلین شیت متوالی ، ۲۹ گل زده در تنها ۹ بازی ، دو گل خورده ، ۹ پیروزی و متوالی و رکورد صددرصد پیروزی .

در مقابل تمامی این اعداد نام تیم ملی ایران ، ستاره های دوست داشتنی این تیم و البته دراگان اسکوچیچ قراردارد . اگر به هر دلیلی به این نام آخری علاقه نداریم ، عیبی ندارد ، اما نمی توانیم اعداد و ارقام را دست کاری کرده و ارزش کار او را زیر سوال ببریم .

کاش دیشب که بهترین پیروزی بعد از انقلاب خود برابر رقیب دیرینه را کسب کردیم ، با هم قرار بگذاریم از کی روش و برانکو و ایکس و ایگرگ گذر کنیم . البته قرار هم نیست بیش از اندازه جوگیر شده و دراگان اسکوچیچ را در حد کاپلو بالا ببریم ، خیر . هیچ کس هم کتمان نمی کند که اگر شرایط حضور زیدان ، کونته و یواخیم لوو در ایران فراهم است نباید حتی ثانیه یی وقت تلف کرده و به دراگان اسکوچیچ زمان داد ، اما اگر نشد حداقل بابت این کارنامه ی قابل احترام ، کلاه از سر برداریم .

به او به اندازه ی کاری که کرده ، برایش ارزش قایل شویم . اگر هم دوستش نداریم ، حداقل در موردش بی انصافی نکنیم . این جمله را هم اگر شد با خودمان مرور کنیم ؛ در حال حاضر دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران است ، ما با هم منافع مشترک داریم ، پس بهتر است به او احترام بگذاریم .

آریا فاطمی مقدم - "ورزش سه"

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه